סיפורים נוספים:


עמוד הבית » סיפורים » סיפורי ירושלים

סיפורי ירושלים

שפה ירושלמית, דמויות, משוגעים, רוכלים מקומות ואירועים הקשורים לירושלים. מטבע הדברים ישתלבו במדור זה סיפורים מהמקורות הנוגעים בירושלים, מובאות מן המקורות וכל מה שאנו מגדירים כ"ירושלים של מעלה" וכמובן גם סיפורי ירושלים "של מטה".
החצר בשכונה הירושלמית מספר הסיפורים יהודה עצבה מביא בפנינו תמונות והבזקים מילדותו בשכונה ובחצר הירושלמית בשנות השישים השבעים בירושלים.
תסכית רדיו מצולם - ירושלים ומאהביההפעם סיפורה של 'ירושלים ומאהביה' זוכה לגירסה מתועדת בוידיאו במסגרת פסטיבל מספרי הסיפורים שנערך בגבעתיים ב 2014.
נשיקות מן הכותלסיפור זה תועד והוקלט פרויקט שכלל איסוף סיפורים בכותל, לפני שנים. עיקרו של הסיפור מובא כאן כפי שסופר על ידי הרב פרלא שהיה רב הכותל.
גבינת עגנון פורסם במדור הספרותי, בעיתון הארץ ב – 7.3.91 .תיעוד שיחה מתוך ארכיון ההקלטות שלי ואשר יש בה משהו מעולם סיפורי החסידים. "שליח מצווה" "משלוח מנות" ואהבת הבריות. הקלטה ורישום: יהודה עצבה.
אגדת ששת הימים ושבעת השעריםאנו מביאים את 'אגדת ששת הימים ושבעת השערים' שכתב הנשיא החמישי של מדינת ישראל מר יצחק נבון. זאת בביצועו של יהודה עצבה.
קבצנות בכותלהפעם מתעד יהודה עצבה את סיפורו של מר חיים אבגי על קבצנות בכותל.
תסכית הרדיו: ירושלים ומאהביהירושלים ומאהביה נכתב תחילה כתסריט ושונה לאחר מכן לגירסת תסכית רדיו. התסכית נכתב על ידי יהודה עצבה. משתתפים: יצחק נוי, עליזה רוזן, יצחק אלפרט, מוטי ברכאן ויוסי קינן. בימוי: מוטי ברכאן.התסכית שודר לראשו...
הנשיא בעמדת השמירההמספרת והרושמת נגה קופלביץ' מציינת כי שמעה את הסיפור הזה במפגש עם עמוס עוז שנערך בספריית דימונה בחודש מאי 2012 - חודש הספר. בסיום הסיפור אמר עמוס עוז: זאת הפעם הראשונה שאני מספר על האירוע הזה. והיא מ...
גירסה לסיפור 'החליפה' בספרדית- El trajeילידת בבואנוס איירס. עלתה ארצה בשנת 1982. חברת קיבוץ 'בית קשת'. מתרגמת סיפורים מספרדית לעברית. עולם הסיפורים קרוב ללבה. מגישה סיפורים בספרדית ברדיו האינטרנטי: Radio keshet Israel en espaol y portugu...
סוד הפסים הלבנים גירסה קוליתאנו מביאים גירסה מוקלטת של הסיפור 'סוד הפסים הלבנים' מאת יהודה עצבה.
משה - הבן של אסתר

סיפור ירושלמי מיוחד - סופר על ידי מספר הסיפורים הייחודי - מוטי דודי יחד עם הבת נועם אסתר.

מה מחזיק את אבני הכותלסיפור קצרצר זה שמעתי לפני שנים רבות מפי הרב פרלא שהיה רב הכותל. הסיפור שובץ באתר ב - שובץ באתר ב -יא' כסלו, תשס"ח. 21.11.07.
קופסת הכסף שהצילהסיפור מיוחד המבוסס על מעשה שהיה. עיקר המעשה שמעתי מידידי הרב ישראל גליס, שאביו ניצל מפגיעת ירי בזכות קופסת הסיגריות שהייתה דרך קבע בכיס הפנימי של מעילו בצד הלב.
'רבי מאיר' מוכר הסחלבהפעם מעלים שלושת הירושלמים: מוטי ברכאן, שוקי בן עמי ויהודה עצבה את דמותו של מוכר הסחלב 'רבי מאיר' בירידה מקולנוע אדיסון.
המסעדה של אבו שאולרמי בן גור , שחקן תיאטרון וצלם, מספר על המסעדה של אביו, מסעדת 'אבו שאול' שהייתה שם דבר בירושלים של שנות החמישים.
ממעברת תלפיות למטאטא החשמליהמספר הירושלמי חנניה מרדכי מביא בפנינו זכרון מימי המעברה לתקופה 'המתקדמת' של המטאטא החשמלי. זאת באהבה רבה.
ששת הימים - זכרונות מהכניסה לירושליםהרב ישראל גליס ומספר הסיפורים יהודה עצבה, מעלים זכרונות מימי מלחמת ששת הימים בירושלים.
סיפורו של רחמוהמספר מוטי שחם הוא בן למשפחה ירושלמית ותיקה, שהגיעה לארץ מבלארוס בפולין ושורשיה ביהדות ספרד. מרבית בני המשפחה רבנים וחלקם עסקו בבניית תל אביב ושירתו בבריגדה היהודית. כיום תו/שב קרית ארבע אך מצהיר כי ...
'מים גנובים ימתקו'מורה הדרך איל חיניץ- 'חלון לירושלים' מביא בפנינו את הסיפור המיוחד הזה המשקף את התמימות וההומור של ילדות בשכונה הירושלמית של פעם.
הקפהסיפור הכנת הקפה בבית הירושלמי מובא כאן כחלק מתערוכת חפצים במוזיאון חצר היישוב הישן בירושלים.
מפגש ירושלמימובא כאן סיפורה של קופסת טבק ההרחה כמשקפת זמן אחר ושיח אנושי אחר בירושלים.
שער האריות

החוקר והסופר ד"ר יואל רפל מביא בפנינו לקראת יום ירושלים מאמר קצר ומרתק המתייחס לשער האריות.

סינדרום ירושליםחודשים ארוכים תיעדתי בירושלים דמויות מיוחדות אשר התייחסו לירושלים. בין השאר התגלתה אחת התופעות המרתקות אשר אנו מייחסים לעיר כ'סינדרום ירושלים'.
סיפורי גלידריות בירושליםנתבקשתי לפני שנים אחדות על ידי מערכת עתון כל העיר להביא סיפורים אחדים אודות גלידריות בירושלים בשנות ה - 60 - -70. הרייני מביא מעט מהסיפורים כאן להנאת הגולשים, כך אני מקווה.
מעשה במיואש ירושלמיזהו סיפורו של מיואש ירושלמי המתחזק בדרך ייחודית. גירסאות מקבילות נוספות קיימות לסיפור זה. נשמח אם תוכלו לשלוח אחת המוכרת לכם.
רוח הקודש של הרב בצרי

המספרת צהלה עמאר, גרה בירושלים ומעידה על עצמה ככותבת סיפורים ושירים. מביאה בפנינו את הסיפור המיוחד הזה תוך שהיא מדגישה שהיא מעריצה את הרב בצרי.
 

חזון עובדיהעורך הדין הירושלמי צבי חכם, מתעד סיפורים וכותב סיפורים, מביא לנו הפעם אנקדוטה סיפורית הקשורה ברב עובדיה יוסף. זהו סיפור של סגירת מעגל לאחר חמישים שנה.
סיפור ( הסמאעה ) הפטיפוןהמספר ציון שושן מביא בפנינו בצורה ציורית ביותר חווית ילדות הקשורה בפטיפון של ילדותו, הסמאעה כפי שנקראה בבית.
פרה פוזלת בשכונת גאולההסופר ומספר סיפורי ירושלים דוד מונשיין שהוא גם מתווך נדלן במקצועו מביא בפנינו עוד אחד מאותם סיפורים השזורים בנוף ילדותו והמתובלים בהומור הייחודי לדרך כתיבתו וסיפוריו. הפעם גיבורת הסיפור היא פרה פוזלת ...
הבחור שהתאהב בכד המיםסיפור זה שמעתי מפי ידידי השחקן ז'ק כהן בעת מפגש שכונתי בירושלים. אני מביא אותו כמות שהוא נרשם על ידי. הסיפור סופר במעמד מאות מבני השכונה ברחבת בור המים ליד בית הכנסת עדס בשכונת נחלת ציון. סיפור ששמעתי...
האזנה לאוסף סיפורים ירושלמיםהחלטנו באתר למספרי סיפורים, להגיש לכם מתנה מיוחדת לכבוד יום ירושלים, אוסף סיפורי ילדות ירושלמית מאותם ימים שבהם לא היה כלום-אבל היה הכל. סיפורים על משחקי הילדות, מוכר הקרח, תותח הדוידקה, השפה הירושלמי...
הדגים שיצאו ממסך הקולנועהמספר ציון שושן מביא זכרון ילדות מביקורו בקולנוע עדן, הוא בית הקולנוע של ילדותו.
שיח ירושלמימובא כאן סיפור המתבל בתוכו 'מטבעות לשון' מן המעבדה הלשונית הירושלמית, היא שוק מחנה יהודה. בשנות ה 70 ניתן היה לשמוע 'לשון חכמים' ולשון השוק מתערבות זו בזו ויצרות מזיגה לשונית חדשה שגובשה במשך הזמן 'ל...
ירושלים - מהי בשבילך?סרטון זה מוגש בהוקרה לאוהבי ירושלים, לקראת יום ירושלים, תשעג, 2013. הסרטון זה הוא פרי עבודה רבת שנים בחוצות ירושלים. נהגתי להסתובב ברחובות ירושלים יחד עם המסרטה הקטנה שלי ולתעד שיחות שהיו לי עם עוברים...
סיפורו של דג ירושלמיהפעם נביא גירסה מתועדת מתוך מופע סיפורי ירושלים שהתקיים באריאל. זה סיפור המשלב את הים וירושלים, את הווי החיים בארצנו הקטנטונת עם קורטוב של הומור יהודי ישראלי המתחבר בין העיירה היהודית חלם לתל אביב.
מעשה הקשור בעגנוןסיפור שתועד בשנות השבעים בנסיעה מאוטובוס מחיפה לירושלים.
הרב זוננפלד והנציב העליוןסיפור שסופר לי על ידי מר אלעזר רוזברגר מפיק ועורך ברשת מורשת בקול ישראל. הסיפור סופר לי בתאריך 7.8.08 בשעות אחר הצהריים, באולפני הרדיו ברחוב הלני המלכה. בירושלים. הגירסה הקולית שובצה אור ליום ו'. ט', ...
הנדרמספר הסיפורים ציון שושן מביא בפנינו את סיפור הנדר שעבר במשפחתו עד ימי המצור בירושלים עת הותר הנדר. מהו הנדר? איך? מה? ולמה? על כל זה בסיפור המתועד המצורף כאן.
מעשה מופלא שסיפר הרב זוננפלדהמספר, הרב והסופר שמחה רז מביא בפנינו סיפור מופלא שסיפר הרב יוסף חיים זוננפלד, רבה של העדה החרדית בירושלים בדור הקודם. הסיפור מביא זכותה של האישה שהקדיש הממונה למצוות הקדיש ומה עלה בגורלה עת מצבה הכלכ...
א. ר' הירש מיכל שפירא ובנו ר' בן ציון שפירא מצדיקי ירושליםהחוקר, הסופר ומורה הדרך שבתאי זכריה מביא בפנינו מעשיהם של צדיקי ירושלים והפעם על א. ר' הירש מיכל שפירא ובנו ר' בן ציון שפירא. נציין כי מר שבתאי זכריה חוקר עשרות רבות של שנים את ההסטוריה של ירושלים ו...
"פָּנִים ופְּנִים" בירושליםאנו משבצים סרטון קצר זה כהמשך לתסכית הרדיו 'ירושלים ומאהביה'. תצלומי הסרט מבוססים על תסכית הרדיו. הסרט הופק כחלק מתחרות הסרטים הקצרים של הסינימטק בירושלים. נושא התחרות: פָּנִים ופְּנִים בירושלים. הע...
הספסליםהרושם דב לפשיץ מביא בפנינו סיפור שרשם מפי המסרן משה ביגו, יליד ירושלים. סיפור המביא עמו את הווי הדמויות הירושלמיות לפני כשמונים שנה, בקרב שתי משפחות האצולה הספרדית ולירו ונבון.
כל המשמח חתן וכלה כאילו בנה אחת מחורבות ירושליםסיפורו של יורם שריקי באירוע הסיום של הסדנה למספרי סיפורים במוזיאון חצר היישוב הישן ברובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים.
שלוש מצוותסיפור גילגולו של דג לקרדה שגרם לשלוש מצוות. את הסיפור סיפר יצחק אלפרט מהמספרים הבולטים במועדון מספרי הסיפורים הירושלמי. בתמונה: חזית בית הכנסת "זהרי חמה" ברחוב יפו, מול שוק מחנה יהודה בירושלים.
ופרוס לרעב לחמךהרושם אבנר מזרחי בן ירושלים, הוא מותיקי ירושלים והיה שנים רבות בעל קיוסק ברחוב בצלאל. הוא מביא לנו תמונות מעולם ילדותו בירושלים והפעם זכרון מרחמו בשוק מחנה יהודה.
ירושלים שליהזגג הירושלמי עובד דוד מביא לנו את סיפור אהבתו לירושלים במילים פשוטות וחמות מלאות רגש אנושי לעיר מגוריו ירושלים. נציין כי עובדדודהוא זמר חובב ומגדל יונים מילדות בעירק וכיום מגדל יונים בביתו בירושלים.
חיים אהרון ולירו ור' גרשון אשכנזיהרושמת והמספרת חבצלת ירושלמי, היא בת ירושלים ובין השאר מתעדת ורושמת כדבריה סיפורים מיוחדים על דמויות, מקומות ואירועים בירושלים, הקרובה לליבה. הפעם היא מביאה מעט על שתי דמויות המיוחדות והמשפיעות בחיי ה...
יום ירושלים קרב ובא. מאת: רות מרוםהמשוררת רות מרום ילידת ירושלים מביאה בפנינו שיר מיוחד שנכתב לקראת יום ירושלים הקרב ובא. מתוך מילות השיר נובע הקשר העמוק של המשוררת לעיר ירושלים. נעשה כאן נסיון לשלב תמונות על פי ההקשרים הנרמזים בשיר. ...
סגירת מעגלהמספר הירושלמי שמוליק כהן מביא סיפור אישי הקשור במלחמת ששת הימים ובילדותו בירושלים. הוא מטיב לחבר אותנו לרגשותיו ול'סגירת המעגל' כהגדרתו של שם הסיפור. נציין כי שמוליק כהן משתתף בתכניות רדיו ושנים רבות...
ההסכםהמספר ציון שושן מביא זכרון ילדות אודות 'ההסכם' שהיה בין אביו הסנדלר, לבין הסדרן של קולנוע עדן. הסיפור מאיר הווי ילדות ירושלמית ומסביר את האהבה הגדולה של ציון שושן לקולנוע.
הרקפת, היא 'נזר שלמה'המספר ומדריך הטיולים תמיר בן עמי מביא עוד סיפור המסופר בטיוליו. הפעם הסיפור מבוסס על אחת האגדות המיוחסות לשלמה המלך. הסיפור מביא עמו את ההסבר לשמה המקורי של הרקפת 'נזר שלמה'
הנסיעה עם הבן דוד לים המלחמספר הסיפורים הירושלמי הרב ישראל גליס מביא סיפור מיוחד על הנסיעה עם בן דוד אלימלך לים המלח. זאת כאשר הרופאים המליצו לקחת את הבן דוד לטיפול רפואי שם.
דמיון ומציאות על אוצר שנגאל בירושלים.סיפור זה מובא על ידי המספר והרושם עוזי סנדורי מי שכיהן כדובר משטרת ישראל בירושלים. הפעם הוא מביא פרשייה שלדבריו נחשפת על ידו כאן באתר הסיפורים שלנו בפעם הראשונה.
הבן אדם כמו ציפורשוב אחד מאותם סיפורים בדיוניים סביב דמותו של מספר הסיפורים האגדי אברם סורמאלו. את הסיפור הזה שמעתי מפי יוסי אזולאי שמשפחתו נמנית על יהודים ספרדים שחיו מאות שנים בחברון ובירושלים. סגנון הסיפור שלו ועגת...
זכרונות מבעלי מלאכה בירושלים בשנות החמישיםהמספר הירושלמי ציון שושן מיטיב 'לצייר' לנו במילים את הווי החיים של בעלי המלאכה ופועלי הבניין שירושלים הקטנה של שנות החמישים. השפה הירושלמית הטבעית שלו מתובלת מטבעות לשון בעברית, לדינו, יידיש ועברית כמ...
מעשה במפטיר יונהמעשה ב'מפטיר יונה' בבית כנסת בירושלים בעצם יום הכיפורים. הסיפור עם חיוך ממנו נשקף הווי החיים בירושלים המנדטורית.
'פלאפל' סיפור מאת: מאיר שטייןהמספר ואיש הרדיו מאיר שטיין, מביא סיפור ילדות בו הוא מספר כיצד התפרנס בילדותו בשכונת מאה שערים בירושלים ממכירת פלאפל. את פרנסתו זו זכה לקבל ממוכר פלאפל תימני וייתכן שזה היה אחד מתפקידי התיאטרון הראשונ...
חורבת רבי יהודה החסידסיפור נרשם מראיון בתכנית רדיו ששודרה בתאריך 11.2.03 בשעה 12 מפי תמר הירדני, מדריכת סיורים ביד בן צבי בירושלים.
תנור הפח לשבתשמוליק הומינר מזכיר לרבים את תנור הפח בו נהגה אימא לחמם את מאכלי השבת. הסיפור מתאר בפרוטרוט את הכנת התנור והשימוש בו. התקופה מימי המנדט הבריטי עד שנות החמישים נהגו להזדקק לשירות הפחח בתחום הזה.
הלוקשען קוגל - טעם השבתהמספר שמוליק הומינר מחזיר אותנו לימי הילדות עם סיפור המזכיר לרבים את המטבח הקטן של אימא ואיתו ריחות השבת של המאכלים המסורתיים לשבת והפעם הקוגעל הנצחי, המלווה אותנו דורות על דורות בטעם ובריח.
החליפהסיפור הווי של חייטים. הוקלט ונרשם על ידי בשיחת טלפון עם חסיד ברסלב ירושלמי. ההקלטה נערכה ב- 19.7.02, בירושלים.
אני מבקש לראות את הכותל.עורך הדין שבתי זכריה, איש ירושלים, הוא בר סמכא בחקר ההתיישבות היהודית בירושלים שבין החומות. הוציא ספרים רבים ומוכר כחוקר ומתעד סיפורה של ירושלים בגווניה הרבים. אנו זוכים כאן לקרוא את חוויתו הראשונה במ...
על חורבן בית המקדשסיפור נוסף מתוך אוסף הסיפורים העצום שתיעד אלתר דרויאנוב בספרו, 'ספר הבדיחה והחידוד'. הסיפור מופיע בכרך 'עמי ארצות והדיוטות' ומספרו 1245. באדיבות ' פרויקט בן יהודה '
סוד הפסים הלבניםסופר על ידי יהודה עצבה במועדון המספרים הירושלמי ושובץ באתר ב - יב' טבת, תשס"ט.  8.1.09. הסיפור מופיע בספר "מאאתיים" סיפורים ירושלמיים שיצא לאור בהוצאת צבעונים.
החמור בלירה והאוכף בשתיים. מונולוג זה סופר על ידי מספר הסיפורים הירושלמי המוכנה פפה. הלוא הוא שבתאי מזר מזרחי מחבר הספר "כמי השילוח". סיפור זה סופר במועדון מספרי הסיפורים הירושלמי ושובץ באתר ב- יד', שבט תשס"ח. 21.1.08.
קופסת הפלאים של דוד משה.סיפור זה משקף את הווי החיים בירושלים הנצורה במלחמת השחרור. המספרת היא תלמידת הסדנה למספרי סיפורים במוזיאון חצר היישוב בעיר העתיקה בירושלים. הסיפור שובץ באתר ב - טו', כסלו, תשס"ח. 25.11.07.
הסיפור על הניקוצ'ירה מירושלים: מאת יוסי וחצי אזולאי.הסיפור זה נרשם בשיחה טלפונית עם יוסי וחצי אזולאי ושובץ באתר בכא', שבט, תשס"ח. 28.1.08.
מצעי המיטה של הכלהסיפור זה נרשם על ידי צופיה בלוך תלמידת הסדנה למספרי סיפורים במוזיאון חצר היישוב הישן בירושלים בחודש דצמבר תשס"ח.הסיפור סופר על ידי מלכה נתנזון אף היא תלמידת הסדנה ומספרת אותו בגוף ראשון כאחת מלוחי הרו...
העשירי למניין מאת בועז ניסן. שובץ באתר ב - א' טבת, תשס"חסיפור זה הבא להמחיש את חשיבות המצוות לווית המת מסופר על ידי בועז ניסן בן ירושלים.
הרב שמחה רז וסיפוריובתיקייה זו נרכז סיפורים הקשורים בדמויות ומיוחדות לצד דמותו המרתקת והייחודית של הרב אריה לוין. במשך הזמן נשאף להביא עוד סיפורים אודות דמויות נוספות. נשמח לשיתוף פעולה מצד הקוראים והגולשים. 
יוסף המקל והסלע בירושליםסיפור זה נשלח לאתר על ידי הרושמת ברוריה ברטה. מאוחר יותר נשלח הסיפור בעריכה מחודשת על ידי המשורר יוסף עוזר עצמו.
מעשה נורא שאירע בשבת בירושלים.סיפור זה סופר על ידי שמואל הומינר בתכנית רדיו שלי ברשת מורשת. לאחר מכן הוא שלח את הסיפור על מנת לשלבו באתר והרייני משבץ אותו ככתבו וכלשונו על פי מה שנכתב על ידיד המספר והרושם בן ירושלים שמוליק הומינר....
הוא יחיה אלפיים שנה.סיפור מתוך ספר הסיפורים החדש: מאאתיים סיפורים ירושלמיים. סיפור זה סופר על ידי מספר הסיפורים הירושלמי יצחק אלפרט המתגורר בשכונת שערי חסד.
סיפור המצנפת של הראשון לציוןסיפור זה נשלח על ידי האומנית זהבה בנימין. היא מביאה את הדרך שבה הצליחה לייצר את המצנפת של הראשון לציון.
סמטת הזכרונותנכתב וסופר בעקבות אחד הטיולים בשוק מחנה יהודה בירושלים.הסיפור שולב באתר ב מוצ"ש י', סיוון, תשס"ז. ה - 27.5.07.
תמונות של ילד ירושלמיהבזקים תמונות וזכרונות של ילדות ירושלמית שלי.
המעשה והנס בצפת במלחמת תש"חסיפור זה סופר על ידי המספרת כלילה בן עמרם סגרי במועדון מספרי הסיפורים הירושלמי.
קבע דירתו בירושליםאחד מאותם סיפורי חסידים המביאים את האמונה התמימה בפסיקתו של הצדיק.שובץ באתר ביום העצמאות, ו', אייר, תשס"ז. 24.4.07.
מעשה בשני חייטים ירושלמיםסיפור שסיפר יהודה ליאון במועדון מספרי הסיפורים. סיפורים מקבילים יש לרוב בתרבויות העמים המוכר שבהם אצלנו הוא "אלוף בצלות ואלוף שום" מאת חיים נחמן ביאליק. על כל פנים הגירסה הזאת מביאה סיפורם של שני חייט...
טובים השנייםסיפור המופיע בגירסאות שונות ובתרבויות שונות. אביא להלן את אחת הגירסאות המביאות את הסיפור באווירה ירושלמית.
מעשה שני האחיםסיפור זה הפך ברבות הזמן לאחד מסיפורי ירושלים המובהקים. מוטיב שני האחים והאדמה מופיע בסיפורים רבים ביניהם "מעשה האדמה ושני השכנים"
מעשה בסנדלר ירושלמיסיפור שסופר לי בטלפון ביום שישי ה-19.7.02 בשעה שלוש אחהצ על ידי ר' שמואל מוישה מחסידי ברסלב. (מי שהיה שכני שנים רבות בשכונת קטמון בירושלים. גרנו יחד משפחתו משפחתי בבית משוף כאשר פרוזדור משותף חצה את ש...
 
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|