סיפורים נוספים:
קישוט קיר בבית של המשיח.

הארמון של המשיח

נכתב על ידי: יהודה עצבה

מספר: יהודה עצבה:

היום רציתי לספר על בית מיוחד. לא בית ארמון, הארמון של המשיח. ממש ובפי רבים הוא נקרא הארמון של המשיח. הבית נבנה על ידי משפחת יהודיוף בתחילת המאה העשרים. בית מפואר ורחב מידות, חדרי מגורים ענקיים. פתחי אור שעשויים זכוכית לבנה, תקרה ענקים מקושטת בציורי טבע, בתוך כל אלה מוטיבים יהודיים, מגיני דוד וסמלי הסמלים של השבטים, של שבטי ישראל.

בתוך הבית בית כנסת גדול עם עמודי שיש ורוד שהובאו במיוחד מאיטליה. גג הבניין מוקף גביעי אבן גדולים, קיצורו של דבר הבית הזה ממש ארמון בסגנון ארמונות אירופה.

הטורקים נצלו את הבית הזה כמפקדה של הצבא הטורקי.
אולם כאשר האנגלים נכנסו לארץ, שימש המקום לארגון  פסח ענקי לחיילי הצבא הבריטי ששירתו בארץ ובמקום המיוחד הזה גם נערכה קבלת פנים לגנרל אלנבי בהשתתפות חיים ויצמן והברון ג'יימס רוטשילד.

בחג הסוכות הוקמה סוכה ענקית ואפילו הנציב העליון סר הרברט סמואל זכה להיות אחד מהאושפיזין הרבים.
במקום גם התכנסה ועידת היסוד של הרבנות הראשית ושם  נבחר הרב יעקב מאיר לרב הראשי הספרדי.
ומאוחר יותר שימש הבניין כמרכז פעילות האצ"ל בירושלים, בארמון של המשיח.

הסופר ש"י עגנון, כותב בספרו "שירה" על הבית הזה: גדול שבכולם היה הבית המפואר שנבנה לשם המלך המשיח, שכשיבוא משיח צדקנו יבוא לירושלים תחילה ויבואו האבות והזקנים והמלכים והשרים ואנשי כנסת הגדולה להקביל פניו ועמהם צדיקים רבים ונכבדים, והכינו להם אחינו עולי בוכרה בית גדול וטוב...אכן מכאן נפוצה האגדה, כי זה הבית שבנו אלישע יהודיוף וישראל חפץ בשביל משפחתם, הוא נבנה למען המשיח.

הבית של המשיח. צילום: יהודה עצבה
© כל הזכויות שמורות
י, כסלו, תשע"ו. 22.11.15
 
|