סיפורים נוספים:


סמל בית הלוחם

עמוד הבית » קהילות מספרי סיפורים » סדנת בית הלוחם מחזור שני

סדנת בית הלוחם מחזור שני

שלום למשתתפי הסדנה היקרים.
כפי שאתם ודאי מבינים נשתדל ככל האפשר להתייחס לבמה זו בכל נושא הקרוב ללימוד שלנו בנושאים הקשורים לעולם הסיפור בפעילות הסדנה למספרי סיפורים שלנו. אכן מטבע הדברים הפעילות הראשונה שלנו הייתה מעין הרצאת מבוא כללית, שנגעה בחשיבות המרכיבים הנראים על פניהם פשוטים ומובנים אך יישומם הוא חלק מהתכונות הטבעיות של מספר סיפורים.

הזכרנו את חשיבות 'החיות' בסיפור. 'שפת הגוף, העיניים, המבע ובעיקר האמת בסיפור. הודגש הצורך לא להיות מישהו אחר, לא לחקות מספר אחר אלא, לשמור על 'האני' שלי בעולם הסיפור ולהיות אמיתי ככל האפשר. נגענו גם בנקודה חשובה ביותר והיא 'הדמיון' אין ספק שזה אחד המרכיבים המאפשרים לנו לנתק את הקהל מקרקע המציאות ולהפליג איתו למחוזות הסיפור.

כל זה בתנאי שנשכיל להצית את דמיונו של הקהל. בהמשך מטבע הדברים נגענו על קצה המזלג בעולם האישי של כל אחד מאיתנו. היכרות ראשונית אך חשובה ביותר לנו כקבוצה ההולכת לעשות מסע ייחודי בעולם קסום זה אשר נמשכנו אליו, כל אחד וסיבותיו שלו, כל אחד וציפיותיו שלו.
אני מקווה שעם סיום המסע נוכל לומר שלמדנו לפחות את החשוב מכל 'להקשיב' לאחר. אם נדע להקשיב, נהיה מיומנים יותר ביכולת שלנו לספר. חשוב שנדגיש השתתפות בסדנה למספרי סיפורים, אינה הופכת את המשתתפים בה למספרי סיפורים.

במקרה הטוב היא נותנת בידינו כלים נוספים ואחרים ממה שהיו בידינו עד כה, להכיר את עולם הסיפור. אני מאחל לכולנו הצלחה ובעיקר הנאה ושמחה בכל מפגש ומפגש.

סיפור אהבההמספרת יפה פלז, בוגרת המחזור השני של סדנת מספרי הסיפורים בבית הלוחם. מביאה לנו הקלטת סיפור שהסתובב לו ברשת. שם הסיפור: 'סיפור אהבה'.
ספר חדש: מרואכוסהמספרת והסופרת סיניה כהן בוגרת הסדנה למספרי סיפורים בבית הלוחם הוציאה בימים אלה ספר חדש 'מרואכוס'. ספר המתאר את הווי החיים במרוקו, נוגע בהסטוריה של מרוק עם הארה של הווי החיים של יהודי מרוקו, נוגע במלכ...
אהבל ותרבחהמספרת סיניה כהן, מביאה לנו אחד מהפתגמים במורשת הבית בו גדלה. משמעות הפתגם היא פשוטה: 'אם תהיה טיפש - תרויח' נדמה לי שמלשון הקודש הפרוש למילה ולמשמעות של 'טמבטל' הפתגם מובא כתרגיל במסגרת הסדנה למספרי ...
אחד מאבות אבותיי היה מלך פוליןהמספר יוסי אהרונסון מביא את סיפור בני משפחתו ומבהיר לנו כי ייתכן ועגנון שמע את הסיפור על בחירתו של אחד מאבות אבותיו שאול וול למלך פולין. הסופר עגנון אף הוא התייחס לסיפור זה בכתביו. המספר יוסי אהרונסון...
הרב והיונההמספרת יפה פלז מביאה לנו סיפור עם שיש בו מוטיביים פלאיים. הסיפור הוא על יונה המגיעה באורח פלא ונכנסת לעולמו של הרב ברגעי חייו הקשים. הופעתה הפתאומית של היונה וסיבת היעלמותה מוסיפים נופך מסתורי ומעורר ...
האיש שהרים פרה המספר עזרא קוגמן מביא אחד מסיפורי זכרונותיו בעירק אודות האיש שהרים פרה על כתפיו. הסיפור בא להמחיש את משמעות התרגול היומי המאפשר להגיע להישג עצום ובלתי נתפש.
חוויה מהטיול ביוטההמספרת והסופרת שרה רז, מביאה את סיפורה על חוויה מטיול שערכה עם בעלה במדינת יוטה. הסיפור מובא כתרגיל במסגרת הסדנה למספרי סיפורים בבית הלוחם.
הפטריוטהמספר יוסי אהרונסון מביא סיפור ילדות מתקופת היותו בגן הילדים. הסיפור מסופר במסגרת לימודי הסדנה השניה למספרי סיפורים בבית הלוחם.
סבא משההמספרת סיניה כהן מביאה סיפור המביא את דמותו של סבא משה שהיה ספר בעיר מקנס. מוטיב הדלקת הנרות הגדולים והקטנים מופיע באחד מסיפוריו של דרויאנוב.
עזרא קוגמן בפתגםהמספר עזרא קוגמן מביא עבורינו 'מטבעות לשון' שהן חלק מהמורשת שלו מבית אבא.
פתגם של אימאהמספרת ומדריכת הטיולים סיניה כהן מביאה לנו אחד מהפתגמים הרבים שהכירה בילדותה בבית הוריה. פתגם זה מועבר לנו ישירות דרך הסלולרי. הפתגם הוא תמצית חכממת החיים לגבי היחס לנו לדברי הרהב והראוותנות של הזולת.
פתגם בלדינוהסופרת והמספרת שרה רז מביאה פתגם בלדינו, כתרגיל עבודה במסגרת הסדנה למספרי סיפורים בבית הלוחם. הפתגם הוא יחידת מידע האוצרת בתוכה חכמת חיים ומאפשרת לנו להעביר מסר בצורה תמציתית וברורה.
לא כשמוהמספר יוסי אהרונסון מביא בפנינו עוד אחד מסיפוריו השנונים. עלילת הסיפור מתרחשת איך לא, ביער וגיבורי הסיפור הם חיות היער. דמותו האנושית של דר דוליטל היא מפורסמת, אך כאן יש התייחסות לשמו במשמעות המסייעת ...
אמירהסופרת והמספרת שרה רז מביאה סיפור אישי מתוך עדות אישית בעבודתה בחברה רפואית. הסיפור מאיר את הקונפליקט האנושי בו אנו חיים בארצנו הקטנטונת. צרופי השמות מעצימים את הסיפור.
ההספד על מוט'להמספרת סיניה כהן מביאה בפנינו אחד מסיפורי העיירה היהודית המאפיינים חוכמת חיים והומור גם במצבים הקשים בחיינו. הורי המספרת הגיעו לארץ בשנות ה-50 . סיפור העליה שלהם מיוחד ומרתק. סיניה כהן שנים רבות מדריכ...
שיעור שני: הכל על הקולבשיעור זה נביא את עיקרי הנקודות שהתייחסנו בהן לטובת משתתפי הסדנה. חשוב שנדע כי שינון החומר תורם רבות להטמעת הלימוד והבנת הנושא. הפעם התייחסנו לקולו של המספר.
אהבה שמימית יוני 2004הסופרת והמספרת שרה רז עוסקת שנים רבות בתחום הכתיבה ומקיימת מופעים לפני קהל. משלבת בהופעותיה שירה וסיפור בלדינו מהווי יהודי הבלקן. ספרה האחרון 'אור הלבנה ממעל' ראה אור בשנת 2005.
שיעורי בית ל - 19.11.10כאן נביא את השיעורים שעלינו להכין למפגש הבא. שימו לב שהשיעורים הם בגדר המלצה בלבד. כמובן שנשמח לקבל כל שינוי או רעיון אחר הנראה לכם ובלבד שלמפגש הבא עליכם לבוא עם רעיון יישומי בתוחם הסיפור.
 
|