משחק ה'ריכוז'

עמוד הבית » נוסטלגיה » משחקי ילדות

משחקי ילדות

משחקי ילדות בארצנו הקטנטונת התחילו בחוץ, בחצר המשותפת בשכונה או פשוט על הכביש. כן על הכביש, כי באותם זמנים מכוניות כמעט ולא היו והכבישים היו ריקים ואפשר היה לשחק בביטחון בכל מקום. את המשחקים לא קנינו הכל אילתרנו בעצמנו. צפצפות היינו עושים מגרעיני משמש, או מפסי ברל שהיו משתמשים בהם לאריזת ארגזים. משחקים אחרים היו מפירות העונה, או משחקי אבנים, מקלות, משחקי קפיצה ותחרויות אחרות כמו "סוס ארוך" או "מכתבים לפוסטה" או "חמור חדש בא לארץ". בנינו טיארות (עפיפונים) השטנו סירות מקליפות של עץ אורן ומשכנו בשערות ומלמלנו עשר פעמים "ארור מקלל נפשי" כשראינו לטאה או חרדון מתבוננים בנו. העיקר היה ששיחקנו יחד באוויר הצח והיה כיף אמיתי.

' סבא קופץ מהמיטה 'יהודה עצבה, מביא בפנינו משחק ילדות מאותם משחקי השדה שהיו חלק מהווי המשחקים של ילדות בשכונת בית וגן בירושלים בשנות החמישים שישים. היו ימים שלכל מלוא העין היו שדות מלאי צמחיה.
הצפצפההפעם אנו מביאים את הפשטות היצירתית שלנו כילדים בהכנת צפצפה מנייר שמילאה את ילדותינו שמחה. כל כל משחקי ילדותי גם צפצפה זו לא עלתה שקל אך ערכה היה רב מאוד עבורינו הילדים
האלמבוליק ( הדודס )משחק של ילדי השכונה שבנוי על חבטה בכפיס עץ קטנטן מחודד בשתי קצותיו כעיפרון. ( ראה תמונה )
גולותמשחק הגולות פופולרי בקרב הילדים עד היום.
עג'ויים או גוגואיםהכוונה לגלעיני המשמש ששימשו למשחקי מגוונים ביותר.בשםה הירושלמית נקראו עג'ויים ובתל אביב נקראו גוגואים.
 
|