סיפורים נוספים:


בובה מספרת סיפור מספר

עמוד הבית » סיפורים » סיפורי עם

סיפורי עם

 סיפור עם הוא סיפור שמחברו הראשון לא ידוע, הסיפור הוא נחלת הכלל. יכולים אנו כמובן להניח כי היה פעם מחבר ראשון לסיפור, אך אין אנו יודעים מי הוא. משך הזמן הצטרפו נוסחים רבים לאותו סיפור. חשוב לציין כי סיפור עממי מעצם היותו מסופר כל פעם כיצירה ראשונה הוא פושט צורה ולובש צורה כל פעם מחדש. הוא בבחינת סיפור המסופר כיצירה חדשה וראשונית, זאת משום שהקהל משתנה, המיקום של הסיפור אינו אותו מיקום, הזמן אינו אותו זמן והחשוב מכל אוצר המילים ודרך הסיפור אינה חופפת לעולם חפיפה מלאה גירסאות קודמות של הסיפור. המספר נאבק בין הכוח היצירתי שלו כמספר עממי לבין מסורת היגד הסיפור העוברת מדור לדור ומתרבות לתרבות. אל סיפורי העם של המספר העממי נעים בכבוד לחץ כאן.

טאטאה - גירסת סינדרלה מצפתאחת מגירסאות סיפור סינדרלה בשפה מדוברת מתובלת ערבית ועברית. תועדה על ידי בשנת 1980 מפי קרובת משפחתי עבריה קובי ז"ל.
האיש שחיפש את אלוקיםשיר זקריה, תלמידת כיתה ו' המספרת הצעירה ביותר באתר הסיפורים נכון לשנה זו מביאה בפנינו גירסה נפלאה של סיפור עממי שיסודו באדם המחפש את אלוקים, או באדם המחפש את מזלו.
הראי בשיחת טלפון שקיימתי עם המספרת מדי בנדו, זכיתי לשמוע את הסיפור העממי המיוחד הזה, כפי ששמעה בילדותה מפי סבא שלה ששמע אותו מפי הסבא שלו. כך שהסיפור 'מתגלגל' במשפחה זמן רב ומביא עמו הרבה שמחה.
מעשה במלך אחדהמספרת העממית שמחה הררי ילידת מצרים שגדלה על סיפורי עם, מביאה בפנינו אחד מסיפורי העם הקלסיים. מלך + שלושה בנים+ כלה מיועדת. האתרגר בינהם וכמו בכל סיפורי העם האח הצעיר זוכה בכל.
על פתיח הסיפורים מהמופע 'קומזיץ בבלקון'אנו מביאים תמונה אחת קצרצרה ממופע סיפורי העם החדש 'קומזיץ בבלקון' בהשתתפות יוסף המספר, יהודה עצבה והאקורדיוניסט שלמה צוברי.
הצוואההמספר צורי פריז הוא יליד לוב ועלה עם בני משפחתו בשנת 1956. שמע סיפורי עם רבים מאביו. לדבריו אירוע הסיפורים התרחש בבית בדרך כלל בימי שישי בערב לאחר ארוחת השבת ושירי השבת אבא היה נוהג לכנס את כל בני המש...
מעשה בפיתה ומטבעות זהבבבוקר יום שני ה - 19.12.11 נסעתי לטיול בתל אביב הגעתי לאיזור כיכר המושבות ליד רחוב אלנבי ושם בפתח חנות הגלנטריה פגשתי בגב' שמחה הררי, ילידת מצרים. זכיתי לתעד אותה בסיפור עממי אשר שמעה מפי סבתה ואכן יש...
התאמת סיפור לקהל יעדאנו מביאים כאן גירסת סיפור המשנה סגנון ומבנה חיצוני תוך שמירה על נוסחת הסיפור הביסיסי אך בהתאמה לקהל היעד השונה מפעם לפעם. אנו ראוים כיצד הסיפור משתלב במרחב התרבותי של הקהל. הדוגמאות לקוחות מתוך המדרי...
סיר ומקל הפלאהמספרת מיכל שלחה לנו את הסיפור העממי החביב הזה. לדבריה שמעה אותו מפי סבתא שאף היא שמעה אותו מסבתא שלה. להערכתה הסיפור קיים במשפחתה זה למעלה מ- 150 שנה. למען האמת קיימות גירסאות רבות לסיפור עם זה והוא ...
סיפור העשיר שהעני והעשיר שובעיבוד הסיפור נעשה על ידי יהודה עצבה, זו גירסה מסופרת בשפה חופשית על פי סיפור מתוך "אלף לילה ולילה" תרגום מערבית, על ידי יוסף יואל רבלין.גירסה מקבילה לגירסת המעשייה החסידית המוכרת "האוצר".
מעשה בגיבןעיבוד הסיפור "מעשה בגיבן" על ידי יהודה עצבה, מתוך "אלף לילה ולילה" בתרגום מערבית של יוסף יואל רבלין.
שלוש העצות של התרנגולסיפור זה נשלח אלינו על ידי הרושם שחר והוגדר על ידו במקור כסיפור עם מפי יהודי פולין. הסיפור שובץ באתר במוצשק, כו', אייר, תשסח. 31.5.08. מעניין להשוות עם סיפור הצייד והציפור המופיע באתר תחת הערך סיפורי ...
המלך והיהודי: מאת נגב יצחק בן עמרםסיפור עם נוסף הבא בו יוצא המלך אל העם לבחון וללמוד מהנעשה בקרב העם והאם מקיימים את הוראותיו. בסיפור לומד המלך על חכמת היהודי והוא משתכנע לבטל הוראתו מפני חכמת היהודי. הסיפור שובץ באתר ב - י', שבט, תשס...
ערכו של חבר אמת: סמי רון-עטרסיפור זה נשלח על ידי הרושם המסור סמי רון-עטר. הסיפור שובץ באתר ב - ו' תשרי, תשס"ח. 18.9.07.
סבא שגורש מהסוכהסיפור שנשלח על ידי המספרת אילנה זהר כפי שרשמה אותו מאימה כהן פלורה ז"ל ילידת מצרים.
סבא שגורש מהסוכהסיפור שנשלח על ידי המספרת אילנה זהר כפי שרשמה אותו מאימה כהן פלורה ז"ל ילידת מצרים.
על המספר העממי.נביא התייחסות לדמותו של מספר סיפורי העם הצומח מתוך העם. נשלב את המספר העממי נעים בכבוד שסיפורים אחלדים תועדו וומצויים באתר זה.
שכר ועונשסיפור זה נשלח על ידי הרושמת המצטיינת שחרזדה.
אוסף סיפורי עם מאת נעים בכבוד.כאן נביא סיפורים כפי שתועדו מאת המספר העממי הירושלמי נעים בכבוד.
גשם רופיות ומטר עקרבים סיפור הודי.סיפור הודי העוסק באמונתם של בני אדם.מאת : ראג'ם אייאר.
איש הדובסופר על ידי המספרת העממית מרים אליחי תלמידת הסדנה הירושלמית למספרי סיפורים.
ידיד לצרה נולדסיפור ידידות בין בני אדם. הסיפור נשלח על ידי אילנה זהר, מתוך קובץ הסיפורים שהוציאה לאור.
איש הדובסופר על ידי המספרת העממית מרים אליחי תלמידת הסדנה הירושלמית למספרי סיפורים.
שחרזדהכאן נרכז את כל סיפורי הרושמת והמספרת המסורה שחרזדה.

החמור הגנוב.הסיפור נשלח על ידי רושמת הסיפורים והמספרת שחרזדה.
מדוע דאגה האם לבניה?הסיפור נשלח בתגובה לסיפור : "אם ירד גשם אישה בכי ואם לא ירד גשם אישה בכי". המספרת שחרזדה מופיעה בשם זה בפורום מספרי הסיפורים באתר תפוז.
על ראש הגנב בוער הכובעסיפור עם עירקי כהגדרתה של המספרת והרושמת שחרזדה.
הבקשה האחרונההבקשה האחרונה מאת פרנסיסקו גרסון סספדס (סופר ומספר סיפורים קובני) תרגמה מספרדית: פנינה פלמן, גירסה זו נשלחה על ידי מספר הסיפורים יעקב בהט.
הפחד הורג.סיפור עם אתיופי שסופר לי בסדנה למספרי סיפורים של עולי אתיופיה, אחינו ביתא ישראל.
על סיפורי העםספרי מחקר רבים נכתבו על סיפורי העם. אתרי אינטרנט מביאים לנו בצורה נגישה "ים" של מידע ועדיין יש מה להוסיף ולספר בנושא קסום זה.
פתגמיםהפתגם הוא נוסחה תמציתית המקפלת חכמת חיים שלמה. מעין ססמה שיש בתוכה מידע הרב הידוע גם למשתמש בפתגם וגם למאזין לו.
 
|