סיפורים נוספים:
אילוסטרציה לעבדו. גלויה משנת 1921

הבית האמריקאי בראש פינה

נכתב על ידי: אהרן בלום

 השלום והברכה לידידי יהודה ( סלמה עליכום , בירכת אללה וברכתו )
 
      הבטחתי לך סיפור מסיפורי ראש פינה ואני מקיים ,בתום מלחמת העולם הראשונה ( בערך 1920 ) הגיעו כמה אנשים מאמריקה ופתחו משרד בצפת ,מטרתם הייתה לגייס כוח עבודה זול , לשדות הכותנה שהתרוקנו מצאצאי העבדים השחורים ,הם פשטו  בכל המזרח התיכון   ,בין השאר בארץ ישראל  (הכוונה לערבים ) ,הם היו מובילים אותם  ליפו  ומשם באניות ,בתנאים לא תנאים לאמריקה.
 
סוג יותר מתקדם של " סחר עבדים " , בין " הפועלים" היה עבדו מהכפר ג'עונה שממערב לראש פינה , עבדו היה חסון ,הוא עבר את מסכת התלאות ויותר מזה ,הוא פרש משדות הכותנה והחל לעסוק במסחר ,       לאחר שצבר הון קטן , הוא חזר לג'עונה , קנה כמה דונם סמוך לרחוב הראשונים בראש פינה ובנה " גורד שחקים " בן ארבע קומות ,אנו קראנו לבית זה " בית האמרקני " , בית זה היחיד שנשאר ו בכפר,  נדבנים קנו ושפצו את הבית למטרת ילדים במצב של אוטיזם ,עבדו נטש את הכפר ב-1947 עם כל בני הכפר, אני מקדים לספר לך אודות "בית האמרקני ,כי בבואך לראש פינה לאתר הראשונים מזדקר לנגד עיניך
 
   מבנה מוזר זה והנה סיפרתי לך את סיפורו ,כאמור כהקדמה , בהמשך אספר לך שלאבא שלי היה חבר טוב בשם יעקב ( שם לא בדוי) , הבחור הזה היה בן אחת המשפחות במושבה , הוא היה שובב גדול ובעיקר הוא היה לווה כסף ולא מחזיר. לימים הוא התיידד עם עבדו העשיר וכמנהגו הוא בקש ממנו לירה באללה עתיני לירה ג'ומעת אל ג'אי ארג'ע , כלומר תן לירה בשבוע הבא אחזיר. לאחר שבוע הוא פגש את עבדו ושאל " כמה  אני חייב ?" עבדו ענה " לירה " יעקב בקש תן לי לירה נוספת בשבוע הבא אחזיר , כעבור שבוע הוא פגש את עבדו ושאל כמה הוא חייב. עבדו ענה שתי לירות . תן עוד לירה בקש יעקב, בשבוע הבא אחזיר.  לאחר שבוע הוא שוב שאל את עבדו כמה הוא חייב.
עבדו ענה שלש לירות ( בימים ההם זה היה הרבה כסף ) ,יעקב התנצל ובקש עוד לירה , בשבוע הבא יחזיר , לאחר שבוע הוא שאל את עבדו כמה אני חייב ? הסתכל עליו עבדו ואמר  עבדו ענה  ארבע
 
" וואלא אישי, בשמחק "  כלומר: אתה לא חייב כלום ... ,בתוספת לסיפור זה ,יעקב ברח מנושיו לאוסטרליה , הוא הגיע לשם כאשר בכיסו 12 דולר ( שגם אותם היה חייב למישהו ) ,ביום בואו הוא נקלע למגרש מרוץ סוסים ,יעקב שם את כל 12 הדולרים על סוס מסוים ,הסוס הזה זכה ויעקב התעשר וכנראה יותר לא לקח מאיש פרוטה.

לילה טוב, תודה על סבלנותך לקרוא את שכתבתי ואל תשכח " שבעים ושבעה זבובים ..." בריאות ואושר ,אהרן.
 
 

ראש פינה - ניתן להבחין בבית האמריקאי מעבר לברוש.
© כל הזכויות שמורות
5.5.2020. יא' אייר, תשף
 
|