סיפורים נוספים:

ניירות במים מאת: נגה קופלביץ

מדי פעם אנו מוציאים מסמכים לגריסה. אחת מחברותי לעבודה ספרה שפעם המגרסה לא עבדה אז היא שמה את המסמכים הישנים בגיגית מלאה מים וכך הכתוב נמחק. מכאן נזכרתי במעשה שהיה: מלכה לוי, שכינוייה במחתרת היה דבורה, החזיקה בביתה כרוזים הקוראים בזכות המאבק על החירות ובגנות השלטון הבריטי.

יום אחד הגיעו לביתם שוטרים וערכו חיפוש. אמה של מלכה, גב' חיה-עיישה חבובה ע"ה, גילתה תושיה והכניסה את הכרוזים לגיגית מלאה מים וכך לא היה ניתן לזהות את הכתוב בהם. לרוע המזל כרוז אחד נשאר מתחת למזרון ואותו מצאה שוטרת בריטית שחטטה במיטה וכך נשלחת מלכה הלא היא "דבורה" לכלא בית-לחם שבו שהתה גם גאולה כהן.

המעשה סופר לי מפי דן חובב אחיה של מלכה. דבורה היה הכנוי המחתרתי של מלכה המוזכר גם בספרה של גאולה כהן. את המעשה שמעתי מספר פעמים כאשר הייתי בביתם סביב לשולחן. כאמור נזכרתי במעשה כאשר חברה לעבודה ספרה שהכניסה למים ניירות שהיו מיועדים לגריסה.

הסיפור נשלח על ידי הרושמת ומספר הסיפורים: נגה קופלביץ ושובץ באתר ב - י' שבט, תשס"ח. 17.1.08.

 

 


© כל הזכויות שמורות

2. סיפור כפי ששמעתי מסבתא חיה ע"ה
מאת: א 11/08/2020
סבתא חיה ע"ה הייתה מתארת באריכות איך הגיע "המודיע" מהמחתרת שמלכה נעצרה ושצריך להשמיד כל חומר מרשיע, וכיצד היא ישבה יחד עם סבא נסים ז"ל להשמיד את כל הכרוזים במים. וכיצד לאחר מכן הגיעו לביתם שני שוטרים אחד יהודי ואחד אנגלי, ושוטרת הערביה. הם ערכו חיפושים מדוקדקים ולא מצאו חומר מרשיע, מה שהיה מאפשר את שחרורה של דודה מלכה ע"ה מהמעצר. וכך תיארה סבתא חיה: "לפני שהם יצאו הסתכלה השוטרת הערביה על הספה הכפולה ואומרת להם תחפשו שם. ואכן הם חיפשו ומצאו כרוז אחד. וזה מה שהפליל את הדודה מלכה ועל כך היא ישבה בכלא בית לחם. היא גם הייתה מספרת שהיא קיבלה דרישות שלום ממנה על ידי אבי האסירים הצדיק הירושלמי הרב אריה לוין זצ"ל.
1. ניירות במים
מאת: נגה קופלביץ 04/03/2020
השבוע הלכה לעולמה מלכה לוי לבית חבובה שכינוייה במחתרת היה דבורה, עליה כתבתי בסיפור "ניירות במים". יהי זיכרה ברוך!
 
|