בחתונת בנו של הרב ישראל גליס.

הניגון מסאסוב ( סאסובר ניגון )

נכתב על ידי: יהודה עצבה

לשמיעת הניגון מסאסוב ( סאסובר ניגון ):

הרבי משה לייב מסאסוב היה ידוע כמי שהקדיש את עצמו למצוות הכנסת כלה. מה שקרה שבאחת מהחתונות שהוא אירגן, הכלה הייתה יתומה ( באחת הגירסאות מסופר שהכלה הייתה ענייה ) הוא הזמין איפוא כליזמרים על חשבונו והכליזמרים נגנו ניגון אחד לכבוד ( כיסוי פני הכלה ) נהוג לפני לנגן ניגונים עצובים ונוגעים ללב.
הניגון הזה מאוד מצא חן בעיניו. הוא ניגש לכליזמרים והודה להם מאוד ואף נתן להם מתנת יד נוספת. לאחר שנים, הכליזמרים האלה נקלעים לאיזו עיירה ורואים המון רב הולכים בלוויה.
הם שואלים: מי נפטר? אומרים להם: הרבי מסאסוב. הם נזכרים בניגון שהם ניגנו באותם חתונה ואז הם מצטרפים ללוויה ומנגנים את הניגון מתחילתו ועד סופו. אני לא שמעתי את הסיפור ;ורק שמעתי עליו. לבסוף פגשתי את עקיבא בן חורין הכליזמר שהיה מנגן על חליל והוא היה הולך לכל מיני זקנים וקולט מהם ניגונים ואחד הזקנים שהוא נפגש עמם סיפר לו את הסיפור והטענה של אותו זקן הייתה שהסיפור הזה מתכוון למנגינה הזו המוכרת לנו.
הרבה חסידים שנפגשתי איתם סיפרו לי על הניגון אבל לא ידעו לכוון אליו בדיוק, אבל אותו זקן שנפגש עם הכליימר בן חורין כן ידע. כך שבקרב הכלייזמרים היום מקובל שזה הניגון וקוראים לו דער סאסובר ניגון הניגון של הרבי מסאסוב. זה לא ניגון חסידי זה ניגון השייך לז'אנר שנקרא ששייך לז'אנר ששימש לתהלוכה ואצל הכליזמרים בגליל שימש כניגון תהלוכה:
זה ניגון די ארוך בדיסק בביצוע מוסה ברלין הביצוע מצויין. אני אישית אוהב את הגירסה העתיקה למרות שמבחינה טכנית היא פחות מוצלחת. בגירסה החדישה מוסה הקליט אותה באולפן באיכות יוצאת מן הכלל.
זו מילה ברומנית, רוסית, או אוקראינית ומייחסים זאת לניגוני הולכה.( ליווי הכלה בניגון )
הערה: הסיפור הוקלט ונרשם בשיחת טלפון מקרית מחוקר המוזיקה יעקב מזור ב - יא' ניסן, 16.4.08. הסיפור שובץ באתר ב - יב', חשון, תשס"ט. 10.11.08.
 הערת המערכת: חמש שנים חלפו מאז שובץ הסיפור באתר הסיפורים, עד שיהודה עצבה פגש בתכנית לקראת ימי הסליחות  ב- יב' באלול תשע"ג. 18.8.13, בבית אביחי,  בנגן  שכינורו אצר את ניגונו של רייב מוישה לייב מססוב.
הניגון תועד בשעה 02.00 לפנות בוקר בליל סליחות ירושלמי והוא מוצא את עצמו כאן צמוד לסיפור עצמו.
 


החתונה
© כל הזכויות שמורות

9. אבא שלי שלמה נולד בעיר סאסוב
מאת: נורית 13/03/2022
אבקשכם לעזור לי למצוא היסטוריה ומשפחה של אבא שלי שלמה שנולד בעיר סאסוב (החבר של אבא שלי היה יצחק רפאל מאותה עיר שר הדתות. אני לא יודעת פרטים על שם המשפחה שלו הוריו היו משה ופייגה .אבא שלי נולד בשנת 1908 ויותר מאוחר גדל בעיר לבוב ולמד להיות חייט מקצועי. אני לא יודעת עליו כמעט כלום האם היה נשוי ואם היו לו ילדים. שם המשפחה שלו שונה ללינדר בצבא אנדרס. הוא הגיע לארץ בשנת 1943 ונקרא שלמה לינדר כל המשך חייו במידה ויש לכם מידע עליו ועל הוריו אני אשמח לשמוע מכם
8. תודה רבה
מאת: עפר וקסנפלד 27/08/2018
שזכינו
7. איה מקום ציונו הקדוש
מאת: פ.מ. גל 26/03/2017
בבקשה איננו מוצאים היכן שוכן ציון הצדיק מססוב
6. ראה הערך רבי משה לייב מסאסוב ב
מאת: יהודה עצבה 13/05/2016
על פי הכתוב בויקיפדיה הסיפור לקוח כנראה מתוך: תורת הרמ"ל השלם, ליקוטים, מו. ניתן להוסיף ולציין שקיימות גירסאות רבות נוספות הרווחות בפי מספרים עממייים. נשמח אם אחד הגולשים יביא גירסה נוספת שהוא מכיר. נשמח גם לתעד את הניגון. צרו קשר דרך האתר ועדכנו אותנו.
5. סיפור סאסוב
מאת: נחמן 13/05/2016
מה המקור הראשון לסיפור זה? האם כתוב בספרים?
4. האם יש גם הקלטה של הניגון?
מאת: גילעד ללא תוכן 13/01/2013
3. ניגונו של הרבי מסאסוב
מאת: יהודה עצבה 13/01/2013
לגלעד שלום. יישר כוח על שאלתך העניינית. אכן זה הרגע לפנות לאחד הגולשים המכיר את הניגון וליצור עמי קשר. אני כבר אדאג להעלות את הניגון לאתר, להנאת הגולשים.
2. הניגון לרבי מסאסוב
מאת: איתי 18/01/2010
היא כן בקודש חזיתיך לראות עוזך וקומך צמאה נפשי אליך.היום ד בשבט ערב פטירתו יהי זכרו ברוך.
1. לסיפור הרבי מסאסוב
מאת: שלומית יונאי 25/11/2008
כמו שמספר זאת שלמה ניצן בהצגה איש חסיד היה. "פעם השיא הרבי מסאסוב יתום ויתומה. לא רצה הרב שיגישו השניים עזובים ביום חתונתם, ורקד לצליל הכליזמרים, ואמר: יהי רצון שבבוא יומי ללכת לבית העולם, ילווני בניגון זה". חלפו שנים, שנים רבות. אותה שעה ואותו מקום נשכחו מלב. בליל חורף אחד נסעה חבורת כליזמרים לעיר ברודי. לפתע החלו הסוסים דוהרים דהרה גדולה... לשוא ניסו לעוצרם. כשעצרו ראו הכליזמרים שהם בפתח בית קברות, בעת לוויה. שאלו לשם המת ואמרו להם: הרבי מסאסוב. נזכרו שבימי נעוריהם נגנו לפניו... הוציאו את כליהם ונגנו את אותו ניגון.
 
|