בחתונת בנו של הרב ישראל גליס.

כוחה של האמונה

 

עשיר גדול היה נוהג לצאת מפעם לפעם לטייל בשוק לראות מה קורה בקרב העמכא. יום אחד הוא לובש את מיטב המחלצות שלו, הנעליים החדישות ויוצא לטייל והנה באמצע השוק מעשה שטן הנעל הימנית שלו נקרעת. הוא מחפש סנדלר ולאחר שהוא מסתובב כמה דקות הוא מבחין בסנדלריה קטנה  ועלובה. הוא נכנס פנימה ומבקש מהסנדלר לתקן לו את הנעל. הסנדלר מקבל ממנו את הנעל, חותך, מדביק ותופר ומוסר לעשיר את הנעל.
העשיר בא לנעול את הנעל והנה הוא מבחין שהתפירה של הסוליה עקומה ובכלל התיקון הוא מכוער וגרוע.  –מה קורה לך, זאת עבודה של בעל מקצוע, אתה סנדלר אתה? גוער בו העשיר.
 
– אנא סלח לי פונה אליו הסנדלר, אני עני ובקושי מתפרנס למחייתי ולי שמונה בנים ובנות והנה הבת הגדולה הגיעה לפרקה ואין לי במה לחתן אותה, ראשי מלא דאגות עד כי אינני מסוגל להתרכז בעבודה. כך אמר לו הסנדלר ומירר בבכי.

- בוא,  אמר העשיר לעני שהלך אחריו. הגיעו לביתו של העשיר נכנסו לבית המידות שלו והעשיר ניגש לכספת שלו והוציא משם כיכר זהב ענקית. הגיש לסנדלר ההמום ואמר לו - קח לך את כיכר הזהב הזו וכל פעם שתצטרך לחתן מישהו מילדיך פרוס לך פרוסת זהב, מכור אותה ובכסף שתקבל תוכל למלא כל מחסורך.

אחז הסנדלר בהתרגשות בכיכר הזהב הלך לביתו ושמר אותה במקום מסתור. מכאן ואילך התחיל הסנדלר לעבוד בשמחה כשהוא חסר כל דאגה ליום המחר.
שמע עבודתו המדויקת יצא למרחוק. רבים באו לתקן את נעליהם אצלו ובמשך הזמן הקים הסנדלר מפעל לנעליים ושיווק את נעליו לכל המדינה וגם לחו"ל. לא עבר זמן והסנדלר הפך לאחד מעשירי הארץ.
 

יום אחד יצא הסנדלר העשיר לטייל לו בשוק והנה הוא רואה אדם ממרר בבכי. שאל אותו על מה ולמה הוא בוכה וכשהאיש הסביר לו שהוא עני ואין לו מה לאכול, לא לו ולא לילדיו, הזמין אותו לבוא לביתו.
ניגש למקום המסתור ונתן לאיש את כיכר הזהב ואמר לו - כשתצטרך כסף פרוס לך פרוסת זהב מכיכר זו, מכור אותה וכך לא תצטרך לדאוג יותר.

הבן אדם לקח את כיכר הזהב מלא ספיקות וכשהגיע לביתו לקח פטיש והכה על כיכר הזהב ולהפתעתו אכן רק ציפוי דק של שכבת זהב הייתה בכיכר ומתחת למעטה הזהב הדק היה גוש ברזל חלוד.
 

נדהם וכועס רץ לביתו של הסנדלר העשיר וקרא בכעס – למה רימית אותי, כיכר זו כולה ברזל ורק הציפוי שלה זהב. התבונן הסנדלר באיש ובכיכר הברזל שבידו ולאחר רגע של שקט אמר לו – מעניין גם אני קיבלתי ברגע של ייאוש את כיכר הזהב הזו, אלא שהגישה שלי הייתה שונה משלך. אני האמנתי במתנה, לא שאלתי שאלות ולא בדקתי אם באמת קיבלתי כיכר שכולה זהב  ואילו אתה היטלת ספק, במתנה, לא האמנת שכולה זהב. אתה מבין, פנה הסנדלר לאיש  - האמונה ללא שום פשרות, היא כיכר הזהב האמיתית. ובזכות אמונתי הצלחתי להגיע למה שהגעתי.

 
הערה: את הסיפור הזה שמעתי מפי תלמידת הסדנה למספרי סיפורים עוורים בירושלים. שם המספרת: מלכה קפלן. המספרת נמנית על חסידות חב"ד.

כל הזכויות שמורות על כל המשתמע מכך.

 


המספרת מלכה קפלן במופע לפני עמותת חושים.
© כל הזכויות שמורות

5. תודה על ההערה
מאת: יהודה עצבה 18/06/2015
מיכל שלום. ראשית הרשי לנו להודות לך על ההערה החשובה. בעקבותיה הכנסנו תיקונים קלים ביותר בפיסוק. חשוב שנבין כי לעיתים אנו מעלים על הכתב את הסיפור, מילה במילה כפי שהמספר מביא אותו. אין אנו 'עורכים' את הסיפור בעריכה ספרותית. הארומה של הסיפור העממי והסיפור המסופר בעל פה הם בעלי ערך רב אם אנו שומרים על לשונו של המספר. אנו שמחים להפנות שאלה זו לגולשים ונשמח להתייחסותכם לסוגיה זו.
4. מיוחד
מאת: מיכל 17/06/2015
סיפור מאוד מיוחד אבל יש טעויות לשוניות שמפריעות לרצף הקריאה
3. אשריך צדיק יקר
מאת: הרב אליהו בראשי 20/11/2011
הלוואי וכל בני ישראל הצדיקים יתנהגו כמוך צדיק.ואני לא סתם אומר צדיק כי התמיכה שלך בכל המובנים הליווי והטמעת השמחה רק יישר כח צדיק אמיתי
2. אין כמוך רבנו
מאת: מיכאל לוי 20/11/2011
תודה מכל הלב לך,על התמיכה ועל הברכות והתפילות החמימות. כשאשתי נפקדה להריון האמנתי בכוחה של התפילה-בזכותך צדיק הבית הרבה יותר שמח תודה רבה וזוהי זכות כשהכרנו אדם כמוך. הרב משה אליהו תודה תודה ושוב תודה
1. אשרי המאמין
מאת: משה אליהו 11/07/2011
אשריו ואשרי חלקו של המאמין בשם יתברך. כל הרוצה בדיקת מזוזות בחינם-לזיכוי הרבים. שיעורים בחוגי בית--לקירוב נפשות--בכל הארץ. וכמו כן למען זיכוי הרבים: -ספר סוד שמות בני האדם,חלומות ופתרונן,עין הרע והשמירה ממנו,האדם הראשון. וכמו כן מבחר גדול של ספרי צדיקים. הכל חדש ולמען זיכוי הרבים--בכל רחבי הארץ. 054-3487719
 
|