סיפורים נוספים:
מרק שעועית נוסח רחמו. צילום: יהודה עצבה

סיפורו של רחמו

נכתב על ידי: מוטי שחם

 
יום השישי,ויכולו השמיים והארץ וכל צבאם, אבל עוד לא כלתה מלאכתנו. ביום שישי הולכים ל.... היה היה לו בימים עברו - הסיפור של רחמו בין סמטאותיה המופלאות מלאות השכינה של עירנו ספוגת השנים וההסטוריה ירושלם, בינות לגלי הניחוחות של שווקי הפירות ובושם התבלינים.
בית אוכל מופלא: שאכלו בו מכל שכבות שוחרי הטעם המופלא והאצטומכא המחוממת, עמוסת תוצרת רזי המטבח. שמו נודע אז למרחקים ופשה בכל רחבי ארצנו הקטנטונת ונקרא על שם מייסדו: הלא הוא רחמו.
ונהג רחמו מדי יום ביומו להכין מדי צהריים- ולא יוגש אף לא קמצוץ של שניונת קודם לשעה 12 שהיא שעת התיצבות החמה בגבהי הרקיע  וכשקרניה הלוטפות ומחממות את הלב וקוראות לבני המעיים להחל פעולתם: השמיעו קולכם ברמה, או אז התייצבו להם המוני אנשיי עיר הקודש בפתחו אשר בפאתיי השוק הנודע בקסמיו ונתפערו דלתי בית האוכל והתיישבו שם כל שוחריי המופלא.
ליד שולחנות העץ עתיקיי היומין ומיניי תרגימא ממולאים עלו על שולחנם. פנכאות של חומוס :העיסה המופלאה שאחד היה הוא ואין דומה לו ברחבי ארץ, ערימות של מאפה הפיתה, תוצרת ידיה המופלאות של אשת רחמו הגדול, צלוחיות על מגשים שהכילו מיני חמוצים ותוססים מופלאים שסוד הכנתם כמוס ונסתר ורק מתי מעט נבחרים יבואו בקהל יודעי הרז.
ביצים אשר מן התנור וצבען צבע הערמונים, צבע אמא אדמה, כשרוח הטוב שורה עליה לאחר טיפות הגשם שהשקוה והפרוה. קערות מהבילות של אורז לבן בוהק מופלא שניחוחו נישא לו לקצות ארץ וערימות ערימות של שעועית אדומה פיקנטית ומופלאה מתובלת קסומה וממלאה את החייך וניחוחה מעיר מתנומתם בני שרף.

ונהגו כל יושבי מקום הקודש הלזה, למלא פנכתם ומעליו לפזר את השעועית הגדולה האדמדמה, להנות מזיו המראה הנלבב בטרם עצמו עיניהם והכניסו מהקערה לפיהם. ומצמצו ,ולעסו ובלעו ונהנו מהעונג שבא אל קרבם ויספו ככל אשר יוכלו עד שהתרוקנה צלוחיתם. 

ולאות נעימה פשטה באבריהם כי בא המופלא אל קרבם.

שעועית בובעס נוסח רחמו: קילו שעועית בובס גדולה להשרות במיים צוננים 12 שעות, לאחר 12 שעות לסנן את השעועית לשטוף היטב במיים קרים לשים בסיר מיים עם מעט מלח לבשל על גבי להבה במשך כשעתיים עד שעתיים וחצי בסיר נפרד. לטגן מעט בצל קצוץ בשמן זית, להוסיף שיני שום טרי פרוסות, לטגן להזהבה קלה, להוסיף רסק עגבניות טחונות + רסק עגבניות קנוי ולטגן להוסיף פלפל שחור גרוס, פלפלוני שאטה גרוסים, כמון, כף או שתיים של סוכר או דבש, חוויאג, מלח ומעט ציר עוף. להוסיף את השעועית המבושלת כמעט עד רכות להוסיף גבעולי סלרי אמריקאי, צרור של פטרוזיליה שלמה ,לערבב היטב, להוסיף מהנוזלים בהם בושלה השעועית, לכסות את הסיר, להנמיך את הלהבה ולבשל במשך כשעה נוספת.
 
להגיש מהשעועית, מפוזרת על גבי אורז לבן נקי וריחני, כמו שרק רחמו יודע להכין
 
(אפשר לנסות להגיע לאורז דומה, אבל בלי מגעו המופלא של רחמו שיזכר לטוב זה לא אותו דבר)

בתיאבון !!
 
 
 

פתח מסעדת רחמו. צילום: יהודה עצבה
© כל הזכויות שמורות
כב' אדר א' תשע"ו. 2.3.16
1. משוב לסיפור מעורר תאבון
מאת: ליאת בן שי 14/03/2016
קראתי בהנאה צרופה את התאור הציורי . גם לי היה הכבוד והעונג לאכול במסעדה הצנועה של רחמו. הטעם הטוב והריח מעורר התאבון נצרבו כחוויה קולינארית מהסוג שפס מן העולם. אשמח לקבל ממך משוב על אוסף הסיפורים אשר פורסמו ע"י יהודה בנושא חגים. בברכה, ליאת
 
|