סיפורים נוספים:

סמטה ברובע היהודי

חורבת רבי יהודה החסיד

ברקע - שחזור בית הכנסת החורבה

ב-1700 הגיעה לירושלים קבוצה גדולה של חסידים. מאות עולים חדשים מפולין, בראשם הגיע אדם מוכר מאוד, רבי יהודה החסיד, ולמה מכירים אותו בגלל בית הכנסת על שם רבי יהודה החסיד.

הם באמת באו לירושלים בנו בית כנסת גדול, בנו שכונה שנקראה שכונת האשכנזים.

אלא שזמן קצר מאוד לאחר מכן, חלה רבי יהודה החסיד ונפטר. הוא השאיר את הקהילה, מפוררת ומפורקת וכמובן שכל הכספים שהיו צריכים להגיע מחו"ל, כספי החלוקה שהיו אמורים לעבור דרכו פסקו והקהילה שקעה בחובות כבדים מאוד.

הערבים המוסלמים תושבי העיר העתיקה, שבנו את הבתים ואת בית הכנסת דרשו את הכספים המגיעים להם, אבל ליהודים לא היה כסף.

עברו עוד כעשרים שנה ב-1721 והמוסלמים פרצו לבית הכנסת והעלו אותו באש, הם שרפו הכל, החריבו הכל. מכאן בא השם חורבת רבי יהודה החסיד. מאחר והכסף לא הוחזר נתקבלה ההחלטה לגרש את כל היהודים מהעיר העתיקה עד שיוחזר החוב.

אבל היהודים הספרדים באו למוסלמים אמרו - רגע, רגע זה לא בסדר אנחנו אתכם מאז גירוש ספרד ואנחנו מיודדים הרבה שנים, זה שבאה חבורת אשכנזים חסרי אחריות והרסו פה את כל העסק זה לא לעניין. למרבה הפלא המוסלמים קבלו את דעתם ולכן יהודים ספרדים יכלו להישאר בעיר, אבל האשכנזים החוצה.

היו כמה אשכנזים שהתחכמו וניסו להישאר, אבל הם חטפו מכות וזרקו אותם מחוץ לחומות,

הם ניסו להיכנס לירושלים בכל מחיר והחליטו להתחפש ליהודים ספרדים וכך עלה במוחם רעיון מצוין. איך לבשו הספרדים בימים ההם, היו להם גלביות ארוכות מפוספסות  עם קפטנים ועל זה מעיל חום כזה שקראו לו ג'ובה.

האשכנזים לקחו את הקפוטה ואת השטריימל שמו בבוידם, והתלבשו בבגדים הספרדים, דברו יידיש בשקט ונטמעו בקהילה היהודית בירושלים.

במאה ה - 19 הם הצליחו לגייס מרוטשילד את הכסף והחזירו את החוב לערבים. בתמורה לכסף שקיבלו נקבע של בית הכנסת ל"בית הכנסת בית יעקב", על שם יעקב אבי הברון.

הזמן עבר והספרדים הפסיקו ללבוש גלביות מפוספסות, אבל חסידי תולדות אהרון ממשיכים ללבוש אותן עד עצם היום הזה. ולשם איזון הספרדים התחילו להתלבש כמו הליטאים. עולם משונה.

ומספרים שמדי שנה חותמים חסידי תולדות אהרון בספר סודי על התחייבות להמשיך ללכת באותם בגדים מסורתיים.

סיפור זה נרשם על ידי פי תמר הירדני בתאריך 11.2.03 בתכנית רדיו שערכתי וכן שמעתי וקראתי גירסאות אחדות ממנו בכתובים ומפי מספרים שונים. ( יהודה עצבה )
הערה: כל הזכויות שמורות.


6. סיפורי ירושלים
מאת: תהילה נוה 21/06/2017
האתר הזה מאוד מאוד עזר לי למלא עבודת כיתה!!!
5. הארות.
מאת: יהושע כהן 11/11/2014
רצתי להאיר שלא כתבים מת אלא נפטר.
4. בית כנסת החורבה
מאת: אתי 04/04/2011
נפלה לידי הזכות וראיתי את בית הכנסת החורבה היא כבר איננה חורבה להפך אחד מבתי הכנסת היפים שראיתי חלונות ויטראז שני ארונות קודש אחד מעל השני, וכן אפשר לראות ממרפסת את כיפת הזהב שהיא נמוכה והאגו שלי עלה לשמיים, יסלח לי ד"ר לייטמן מקבלה לעם האומר שהאדם צריך להוריד את האגו
3. טעויות בכתבה על החורבה
מאת: גדאל 11/06/2009
אחת הטעויות הנפוצות היא הטעות בין רבי יהודה החסיד לרבי יהודה חסיד. רבי יהודה חסיד בנה את ה"חורבה" ולא רבי יהודה חסיד!
2. היי
מאת: ורוניקה 10/06/2009
האתר הזה פשוט נהדר הוא ממש אזר לי מיצאקות של המנהלת תודה ליצרני האתר!
1. על האשכנזים בתחפושת ספרדים -
מאת: נטע אילן 10/11/2008
נכון שהראש"ז, אבי משפחת סלומון הענפה, ובני ביתו, האשכנזים הראשונים שנכנסו לירושלים למרות האיסור, לבשו בגדי יהודים ספרדיים כדי להכנס לעיר. אולם על פי מקורות שקראתי אנוכי אין קשר בינם לבין אנשי קהילת "תולדות אהרון", שמוצאם מהונגריה ולא מליטא. נא ראה אתרים המתייחסים הן לרבי אברהם שלמה זלמן צורף, יוזם חידוש הקמת ביהכ"נ "החורבה" והן לקהילת "תולדות אהרון" ותלמד שכנראה אין קשר ביניהם.
 
|