שיעור עשירי: הערכת מצב

נכתב על ידי: יהודה עצבה

לצפייה בסרטון שיעור עשירי: הערכת מצב:שלום לכולם.
אנחנו בסדנה האינטרנטית שלנו כשאני מסתכל על מסך המחשב כאן ורואה את הפעילות שלנו, אני שמח ונרגש. ורציתי לעשות כאן לא מעין סיכום, אבל בכל זאת זה שיעור עשירי שלנו. מה למדנו עד עכשיו? חשוב שנעצור ונסתכל קצת.
מה למדנו? באיזה נושאים נגענו? בשיעור הראשון דברנו על הסקרנות. בשיעור השני נגענו באמת הפנימית של המספר. אחר כך התייחסנו לסוגיית המספר העממי והסיפור העממי. סיפור העם, שהוא נחלת הכלל. מדוע ולמה וכיצד מתגלגל הסיפור, ממספר למספר, פושט צורה ולובש צורה אבל שומר על הנוסחה הסיפורית שלו.
בשיעור הרביעי דברנו על היחס ללימוד, היחס שלנו כמספרי סיפורים. מה צריך להיות היחס שלנו ללימוד? בשיעור החמישי הזמנתי אתכם לקחת חלק, לבוא וללמד. הרי, הסדנה הזאת היא של כולנו. כל אחד ואחד מאיתנו תורם את חלקו, יש לו אוצר שלם שלו, ייחודי לו.
ואמרנו שהחוכמה לא נפלה על אדם אחד בשום תחום, אלא כמו גשם התפזרה וכל אחד מהמספרים מביא את טיפות הגשם שלו ויחד מרווה לכולנו את הגן הזה של הסיפורים המקסימים והיפים שנוצרו כאן.
יש לנו כאן בסיפורי הסדנה, אם אני פותח את סיפורי הסדנה: סיפור חלב וסוכר, דרויאנוב במשפחה, כלה נאה וחסודה, סיפור של חרש, של בועז ניסן שמספר גם בשפת הסימנים את הסיפור. יש לנו סיפור על האמת והמסכה עם לילך צור המקסימה. יופי יופי עם אילן ענבר, נס חנוכה הפרטי עם יענקלה בהט, תחזית מזג האוויר, עם החזאי אורי בץ, סידור עבודה לשם שמים, עם עוזי סנדורי.
וכן הלאה. אני לא יכול לומר את כל השמות. אבל תכנסו לאתר ושם מופיעים השמות וסיפורי החיים המתומצתים של כל מספר ומספר.
כאשר הזמנתי אתכם לספר סיפורים, הרמתם את הכפפה לשמחתי. אילן ענבר לקח את השיעור השישי . שהוא הציע לנו פרויקט חדשני מעניין ומרתק, אישי לכל בית ובית 'קופסת סיפורים משפחתית'.
את השיעור השביעי העבירה לילך צור. הכותרת 'באה מאהבה' איך להתגבר מה שנקרא, על הדבר, על החיה על החיה הדמונית עם עשרות עשרות רבות זוגות של עיניים. לבוא אליו מאהבה, היא אומרת לחבק את הקהל,לאהוב אותו ואז הוא יקבל את הסיפור, יאהב את הסיפור ויחד נמריא לעולם הזה של הסיפור, לעולם שיוצר המספר שמחיה לפני הקהל.
הסיפור השמיני, את הסיפור השמיני 'עולם הסיפור' מאת נורית שני. נורית שני באה ואומרת: אנחנו לא מדברים, אנחנו לא שולחים מילים או אותיות, אנחנו מספרים על מה שאנחנו רואים היא מביאה משל מאוד יפה, היא אומרת מספר סיפורים משול לאדם שיושב בבית קולנוע ורואה סרט ומעבר לגדר יש מישהו שלא רואה את הסרט. מספר הסיפורים מתאר לו מה הוא רואה, בצורה חיה ותוססת ונושמת כמו שהוא רואה באותו רגע ומחייה את עולם הסיפור.
הסיפור התשיעי, אני רוצה להודות למרגלית טובי ששלח לנו את אחד הנושאים החשובים קולו של המספר והיא מביאה שיעור מרתק. אני מציע לכם להאזין צלו היא לא רק מביאה את 'האני מאמין' שלה שאומר לא חשוב איזה קול יש לך, מה שחשוב הוא שקח את הקול שלך שהוא ייחודי בעולם, כל קול וקול הוא ייחודי בפני עצמו וספר כמו שצריך לספר והיא מביאה דוגמאות. והדוגמאות שלה, מה שנקרא לא צריך יותר מזה, היא מדגימה באש חיה איך לספר סיפור, איך להשתמש בכלי הזה בקול.
אז זהו, זה בערך המצב היום של הסדנה האינטרנטית, מאחר וכל כך התפתחויות יש, כל כך הרבה תגובות יש לכם. כך הרבה תגובות יש לכם יש באמת גולשים שמעורבים ומגיבים ומעורבים בכל רמ"ח אבריהם ומגיבים לכל נושא ונושא ויבורכו על כך. משום שהתגובות הם היצירה האמיתית. הסיפור הוא קטליזטור, המורה או זה שמעביר שיעור, מעביר שיעור. אבל מה יוצא מזה? מה יוצא, איזו יצירה יוצאת מזה? זה סוד שמסתתר בתגובה של כל אחד ואחת מכן. אז כדי להתמצא פחות או יותר, פתחנו גם לוח מודעות לעידכון, שמביא מפעם לפעם, מה חדש בסדנה האינטרנטית כדי שתוכלו להתמצא. אלה מכם שגולשים כדי שתוכלו לדעת מה התחדש. אז תפתחו בלוח הודעות לעדכון ותראו למשל ב- 31.7. אני כותב בשיעור האחרון שקיבלנו של מרגלית טובי. אני מזכיר גם שהסדנה היא בית מדרש שלכל אחד ואחד מאיתנו יש את הספר שלו והוא מצרף את דפי הלימוד שלו, לדפי הלימוד של כולנו.
אז זהו, אני מאוד מודה לכם ואנחנו אני מקווה ומחכה לתגובות שלכם. אל תהיו אדישים. הכנסו, תהיו מעורבים. זו יצירה מופלאה. האינטרנט קר ומנוכר, בסך הכל זה מסך של מחשב אבל הוא יכול לחבר אותנו בצורה אנושית ולא רחוק היום שכולנו ניפגש בעוד כמה שבועות, חודש חודשיים ונבנה את דרך הלימוד שלנו הלאה ביחד.
תודה!
 

© כל הזכויות שמורות
י"ט, תמוז, תש"ע.1.8.10
6. בית מדרש מוצלח ומבורך
מאת: רבקה אביב 02/08/2010
שלום לך מורי היקר ושלום לכל חברי בית המדרש היקרים. מודה אני לך מורי היקר ולכל חבריי על 10 שיעורים מדהימים,מעשירים ומאשירים תרתיי משמע עם סיפורים יוצאים מהכלל שנהנתי לשמוע ולקרוא וגם השתדלתי להגיב לרובם הרחבתם את ידיעותיי תודה רבה ענק מגיע לכולכם.עלי לציין שמאז שהתחלתי להשתתף בסדנה אינני מרגישה שהאינטרנט הוא כלי קר ומנוכר ממש ממש לא!אני חולקת על דעתךמורי היקר.אני מאמינה ובטוחה שיש לי עוד הרבה מאוד ללמוד כיצד להיות מספרת טובה,חסר לי עדייו בוודאות כיצד להתייחס לשפת גוף של המספר ואבקש ללמוד מכם זאת בפרוטרוט באחד מהשיעורים הבאים אשמח מאוד.אזכיר לכם שאני מספרת בתחילת דרכי ומתנדבת במספר מועדוני גמלאים בכיף,בשמחה ובאהבה,אך לא פעם אינני בטוחה מתי לשבת?מתי לעמוד? מתי לנוע ?אם בכלל?. מאחלת לכולנו עוד הרבה יצירות מופלאות .היו ברוכים.ממתינה כבר בסקרנות לשיעור ה11.
5. גיליתי אתכם!!!!!
מאת: דורית שכטר 03/08/2010
אני מודה, לא ידעתי על הדנה המדהימה הזאת, אני יושבת כבר שעה ויותר ומקשיבה וקוראת את כל הדנאות, התגובות, הסיפורים, חלק מן האנשים אני מכירה ,חלקם לא. כמה מרגש וכמה נהדר לקרא את כל הדברים החכמי הרבים כאן, החכמה , נפלה פה ,בין אנשי הסדנה בכמויות גדולות מאוד. אין לי ברירה , אני חייבת להצטרף, לא אוכל כך לעמוד מן הצד, הכל כאן מסקרן. אז אני מספרת סיפורים, לא מופיע במקומות גדולים, אני נהנית יותר לספר בבתים הפרטיים של אנשים, וכשהמפגש הוא רב דורי, מה טוב. אז למה אני מספרת סיפורים? כשהייתי ילדה קטנה, בארגנטינה, סבא שלי היה נוהג לשבת מחוץ לבית, בשכונה קטנטנה בבואנוס איירס, ברגי שסבא היה מתיישב על כסא הקש שלו, מייד היו מקיפים אותו אנשי השכונה, ילדים ומבוגרים.סבא היה מספר בקול שקט ורגוע, הוא ידע להכניס מטח בסיפור, לאט לאט, כשידיו היו זזות, בדינות לאט לאט, היו כולם עוקבים, כאילו כל הסיפור מתרחש בין ידיו, כמו טלויזיה, ברגע מסויים היה זז בכסאו בצורה מסויימת, הכסא היה חורק מעט (תלוי באופן התזוזה) וכולם היו מפסיקים לנשום. סבא היה קוסם ש מילים, בקולו,בידיו ובמיוחד בעיניים שלו, זו היה חוויה להביט בו בזמן הסיפור. החלום שלי, שביום מן הימים ,משהו יגיד את זה עליו, שאהיה כמו סבא. אז אני מקווה שהסדנה תמשך ואכל לתרום גם אני, ולשמוע ולהחכים מכל אחד מכם. תודה ליהודה עצבה על נראיון המפתיע. דורית
4. חשיבות התגובה
מאת: יהודה עצבה 03/08/2010
כמה טוב שאתם מגיבים. ערך התגובה אינו רק במחמאה או בביקורת. לעניות דעתי, התגובה היא יצירה בפני עצמה המוסיפה ומעשירה את חווית הכותב, המגיב והגולש כאחד. ברגע שאתה או את מחליטים להגיב, אתם הופכים להיות שותפים לעשייה ופותחים מסלול חדש לחשיבה לגולשים אחריכם. במילים פשוטות ונוגעות אל הלב, אני מצליח לראות את סבא של דורית שכטר יושב בפתח ביתו, על הכיסא החורק וקוסם לנו מסיפוריו. הקסם מצליח לדלג על יבשות ומרחבי תרבות ומגיע מעולם הילדות של דורית אל הסדנה האינטרנטית שלנו ועדין האמת שבסיפור של סבא מחממת את הלב. כמה מאושר נכד שיכול לומר כך על סבא שלו ואני מצטט: " סבא היה קוסם של מילים, בקולו,בידיו ובמיוחד בעיניים שלו, זו היתה חוויה להביט בו בזמן הסיפור. החלום שלי, שביום מן הימים ,משהו יגיד את זה עלי, שאהיה כמו סבא" אם נבין ונלמד כולנו מסבא של דורית נזכה במתנה גדולה. ולך דורית תודה שהעשרת אותנו בדמותו של המספר הקוסם: 'סבא שלך'.
3. דורית - ברוכה הבאה
מאת: רבקה אביב 03/08/2010
דורית שלום, ברוכה הבאה לסדנה המעניינת והמיוחדת איזה כיף אני מרגישה כעת המשתתפת הוותיקה שמקבלת משתתפת חדשה לביתי כך אני כבר מרגישה בסדנה זאת.בטוחה אני שתהני בגדול.
2. לפני חופשה
מאת: יפה - פלז 01/08/2010
ליהודה ולכל מי שנמצא או יוצא לחופשה תהנו מכל רגע והביאו אתכם אלינו דברים מענינים ומרתקים. ולך יהודה תודה על השעור העשירי שקצת אוסף אותי ואוסף לי את הלמידות משעורים קודמים. לילך נורית ומרגלית טובי את סימני הדרך שלכם כמספרי סיפורים אני מנכסת לי ללמידה ושימוש בכל הזדמנות . כל למידה כזאת היא בבחינת מתנה.תודה
1. חופשה נעימה
מאת: נורית שני 02/08/2010
חופשה נעימה
 
|