סיפורים נוספים:


בובה מספרת סיפור מספר

עמוד הבית » סיפורים » סיפורי עם

סיפורי עם

 סיפור עם הוא סיפור שמחברו הראשון לא ידוע, הסיפור הוא נחלת הכלל. יכולים אנו כמובן להניח כי היה פעם מחבר ראשון לסיפור, אך אין אנו יודעים מי הוא. משך הזמן הצטרפו נוסחים רבים לאותו סיפור. חשוב לציין כי סיפור עממי מעצם היותו מסופר כל פעם כיצירה ראשונה הוא פושט צורה ולובש צורה כל פעם מחדש. הוא בבחינת סיפור המסופר כיצירה חדשה וראשונית, זאת משום שהקהל משתנה, המיקום של הסיפור אינו אותו מיקום, הזמן אינו אותו זמן והחשוב מכל אוצר המילים ודרך הסיפור אינה חופפת לעולם חפיפה מלאה גירסאות קודמות של הסיפור. המספר נאבק בין הכוח היצירתי שלו כמספר עממי לבין מסורת היגד הסיפור העוברת מדור לדור ומתרבות לתרבות. אל סיפורי העם של המספר העממי נעים בכבוד לחץ כאן.

טאטאה - גירסת סינדרלה מצפתאחת מגירסאות סיפור סינדרלה בשפה מדוברת מתובלת ערבית ועברית. תועדה על ידי בשנת 1980 מפי קרובת משפחתי עבריה קובי ז"ל.
האיש שחיפש את אלוקיםשיר זקריה, תלמידת כיתה ו' המספרת הצעירה ביותר באתר הסיפורים נכון לשנה זו מביאה בפנינו גירסה נפלאה של סיפור עממי שיסודו באדם המחפש את אלוקים, או באדם המחפש את מזלו.
הראי בשיחת טלפון שקיימתי עם המספרת מדי בנדו, זכיתי לשמוע את הסיפור העממי המיוחד הזה, כפי ששמעה בילדותה מפי סבא שלה ששמע אותו מפי הסבא שלו. כך שהסיפור 'מתגלגל' במשפחה זמן רב ומביא עמו הרבה שמחה.
מעשה במלך אחדהמספרת העממית שמחה הררי ילידת מצרים שגדלה על סיפורי עם, מביאה בפנינו אחד מסיפורי העם הקלסיים. מלך + שלושה בנים+ כלה מיועדת. האתרגר בינהם וכמו בכל סיפורי העם האח הצעיר זוכה בכל.
על פתיח הסיפורים מהמופע 'קומזיץ בבלקון'אנו מביאים תמונה אחת קצרצרה ממופע סיפורי העם החדש 'קומזיץ בבלקון' בהשתתפות יוסף המספר, יהודה עצבה והאקורדיוניסט שלמה צוברי.
הצוואההמספר צורי פריז הוא יליד לוב ועלה עם בני משפחתו בשנת 1956. שמע סיפורי עם רבים מאביו. לדבריו אירוע הסיפורים התרחש בבית בדרך כלל בימי שישי בערב לאחר ארוחת השבת ושירי השבת אבא היה נוהג לכנס את כל בני המש...
מעשה בפיתה ומטבעות זהבבבוקר יום שני ה - 19.12.11 נסעתי לטיול בתל אביב הגעתי לאיזור כיכר המושבות ליד רחוב אלנבי ושם בפתח חנות הגלנטריה פגשתי בגב' שמחה הררי, ילידת מצרים. זכיתי לתעד אותה בסיפור עממי אשר שמעה מפי סבתה ואכן יש...
התאמת סיפור לקהל יעדאנו מביאים כאן גירסת סיפור המשנה סגנון ומבנה חיצוני תוך שמירה על נוסחת הסיפור הביסיסי אך בהתאמה לקהל היעד השונה מפעם לפעם. אנו ראוים כיצד הסיפור משתלב במרחב התרבותי של הקהל. הדוגמאות לקוחות מתוך המדרי...
סיר ומקל הפלאהמספרת מיכל שלחה לנו את הסיפור העממי החביב הזה. לדבריה שמעה אותו מפי סבתא שאף היא שמעה אותו מסבתא שלה. להערכתה הסיפור קיים במשפחתה זה למעלה מ- 150 שנה. למען האמת קיימות גירסאות רבות לסיפור עם זה והוא ...
סיפור העשיר שהעני והעשיר שובעיבוד הסיפור נעשה על ידי יהודה עצבה, זו גירסה מסופרת בשפה חופשית על פי סיפור מתוך "אלף לילה ולילה" תרגום מערבית, על ידי יוסף יואל רבלין.גירסה מקבילה לגירסת המעשייה החסידית המוכרת "האוצר".
פתגמיםהפתגם הוא נוסחה תמציתית המקפלת חכמת חיים שלמה. מעין ססמה שיש בתוכה מידע הרב הידוע גם למשתמש בפתגם וגם למאזין לו.


הצג את כל 31 הסיפורים

 
|