סיפורים נוספים:


נשים ערביות בשוק ברמלה, צולם באוקטובר 2005.

עמוד הבית » סיפורים » סיפורי ערב

סיפורי ערב

רבים מהסיפורים תועדו ונרשמו במהלך עבודת שדה שנערכה במושבות הגליל בשנות השמונים.

תחילת התיעוד במפגש עם מר צבי רסקי ראש המועצה ראש פינה ולאחר מכן בהקמת איגוד ארכיוני מושבות הגליל שעודדו פרויקט תיעוד משפחות ואיסוף סיפורים ופתגמים מהווי החיים שהתפתח במושבות. המטרה הייתה אז הקמת ארכיון המושבה והפקת תכנית אור קולית וטיפוח המודעות לתיעוד ולסיפור ההסטורי של המקום. מרבית הסיפורים הובאו בספרי "מעשה האדמה ושני השכנים" שיצא בהוצאת אקדמון.

מילים מקבילות בעברית ובערביתבין שתי השפות האחיות והדומות כל כך יש אוצר עצום של מילים מאותו שורש ומאותו ניגון. נביא טעם של כמה מהן.
אם ירד גשם אישה בכי - ואם לא ירד גשם אישה בכיהפעם מביא מספר הסיפורים יהודה עצבה גירסה מצולמת של הסיפור: 'אם ירד גשם אישה בכי ואם לא ירד גשם אישה בכי'
ג'וחא והחצילהמספר אלי מידן מביא בפנינו סיפור עם ערבי הקשורה בדמותו של ג'וחא. נציין כי מזה 25שנה אלי מידן מנהל את Int . הוא מורה דרך ואוהב סיפורים על פי הצהרתו.
אין עשן בלי אשגירסת סיפור המבוססת על גירסאות סיפור עממיות שהכרתי ועל פיהן נכתב הסיפור הזה בצרוף שינויים קלים. נשמח לקבל מכם הגולשים גירסה נוספת המוכרת לכם מנוסחת סיפור זו.
משפט שלמה של אבו חלילהמספרת והסופרת דבורה בן-נר - קוזוינר , בת המושבה ראש פינה מביאה בפנינו סיפור מהווי ילדותה עם השכנים הערבים בסביבות המושבה ראש פינה. המספרת והסופרת דבורה קוזווינר בת המושבה ראש פינה מביאה בפנינו סיפור ...
החמור והסולטאןאנו מביאים גירסה אחת מני רבות של סיפור עממי זה המייחסים אותו לעולם סיפורי הפלחים עובדי האדמה. גיבורי הסיפור הם החמור והפלאח, שנקלעה לעולמם אישיות רמת מעלה. הסיפור שזור בהומור וחכמה כאחד.
משפט קרקוזמצאנו לשבץ גירסה זו של הסיפור כפי שמופיעה בסיפורי דאוד אנאטור זל, הוא אליהו נאוי מי שנחשב לגדול מספרי הסיפורים במזרח התיכון בשנות החמישים והשישים. גיבור הסיפור השופט קרקוז, נחשב לדמות שתוצאות משפטיו ה...
מעשה האדמה ושני השכניםסיפור זה נרשם, תועד ופורסם בספרי "מעשה האדמה ושני השכנים" בהצואת אקדמון בשנת 2002. שובץ באתר ביום ז' בתמוז, תשס"ז. 22.7.07.
אם ירד גשם אישה בכי ואם לא ירד גשם אישה בכי.סיפורם של זוג זקנים, פלאח ופלאחה ששתי בנותיהם נישאו ועזבו את הבית כל אחת לבית בעלה, כנהוג באותם ימים. את הסיפור שמעתי  לפני כשלושים שנה מפיו של איכר גלילי, במושבה ראש פינה.
שוד האגוזים הגדולמספר הסיפורים אמיר חרש מביא לנו סיפור על שני השודדים ששדדו שק של אגוזים והלכו לחלק אותו בלילה בבית הקברות. את הסיפור שמע בהרדוף בפסטיבל הדרך המשותפת, שניסה להיות פסטיבל יהודי-ערבי. קצת קשה בימנו להיות...


הצג את כל 24 הסיפורים

 
|