סיפורים נוספים:


 

עמוד הבית » סיפורים » השפה העברית

השפה העברית

בתיקייה זו נרכז סיפורים ומחשבות הקשורים לשפה העברית. ניגע ככל שנוכל ברבדים של השפה ותפתחותה דרך לשונו של המספר. נשתדל להביא דוגמאות של אותו סיפור כפי שבא לידי ביטוי בעברית בתקופות שונות בחייה של השפה.
נשתדל לדלג בסיפורים מלשון התנ"ך, ללשונם של היוצרים לאורך הדורות דרך חכמי ספרד ודורו של ביאליק עד העברית המתחדשת של ימינו מהצ'יזבט ללשונם של גיבורי 'האח הגדול' בטלבזיה.
 
חקוקות אותיותיך. מאת: אברהם רגלסון. קריאה: יהודה עצבה. באדיבות פרויקט בן יהודהאנו מביאים באדיבות פרוקיט בן יהודה את השיר 'חֲקוּקוֹת אוֹתִיּוֹתַיִךְ' מאת המשורר אברהם רגלסון. שיר מיוחד שכולו תפילה, ערגה והודיה לגבירה שבלשונות, השפה העברית.
חידודי לשוןהסופר ד"ר שי ויסברג מביא בפנינו סיפורן של שתי מילים כפי שקיבל ממר יוסף שאער מחבר השאלות לחידוני תנ"ך רבים.
 
בובע מעייסעסהפעם מביא בפנינו חוקר הלשון והמרצה יגאל קם, את הפרשנות המעניינת למקור המונח השגור בפינו 'בובע מעייסעס' הנוגע בשימוש הרווח 'ספר לסבתא.
 
'שח רחוק'יהודה עצבה מביא התייחסות לשפה העברית ומשמעות חשיבות השימוש במילה 'שח רחוק'
 
סיפור לידהזקן איכרי המושבה ראש פינה אביב קלר, מספר ליהודה עצבה את סיפור לידתו ומקור שמו. כל זאת בעברית הגלילית של פעם, המשלבת עברית, אידיש וערבית כמקשה אחת.
השפה הירושלמיתהמספר ואיש האנימציה דוד דסה מביא בפנינו במסגרת פרויקט גמר את סרטו המיוחד על השפה הירושלמית.
יגאל קם בביטויי לשוןהמספר והמרצה יגאל קם, יליד ירושלים, מרצה בנושאי יינות, פילוסופיה של המזרח ואהבתו הגדולה היא ביטויי לשון ומשמעותם.
 
התכשיטן 'דאוד סיפורים' על השפה הירושלמית

מספר הסיפורים דוד כהן הידוע כ'דאוד סיפורים' מביא בפנינו סיפור הקשור להתפתחותה של השפה הירושלמית משנות החמישים והשישים. בסיפור פשוט אנו נחשפים לעוצמות של השפה בהתפתחותה.

 
ספר הקבצנים למנדלי מוכר ספריםנביא כאן את סיפורו של מנדלי מוכר ספרים כפי שהועלה במופע תיאטרון על ידי המספר יהודה עצבה; זהו סיפור שבו כל הדמויות מספרות את סיפורן הנשזר לסיפור מסגרת אחד. כל זה בלשונו העשירה של מנדלי מוכר ספרים, הוא ...
שבעים ושבעה זבוביםמובאת כאן אנקדוטה המאפיינת את התפתחות השפה העברית ודרך ההגייה שלה במושבות הגליל. הדוגמה שמביא הסיפור היא אופיינית לדרך הדיבור המושפעת מהשפה הערבית ומהעברית הספרדית של יהודי היישוב הישן בעיקר בצפת וטבר...
 
מטעמים של חלבקטע מסיפורו של שלום עליכם 'מטעמים של חלב'
 
אם יש את נפשך לדעת.שירו של ביאליק מיוחס לשירי בית המדרש הישן. ביאליק מדבר בשבח העוז ותעצומות הנפש הבאות מבית המדרש.הטכסט באדיבות אתר  'פרויקט בן יהודה'.
השפה הגליליתכשאנו אומרים השפה הגלילית אנו מתייחסים לראשוני המורים לעברית שלימדו בגלילי, בינהם וילקומיץ' ואפשטיין שדגלו בלימוד בשיטת עברית בעברית מאחר והם היו בין המורים הראשונים שלימדו את השפה העברית כשפה חיה ויו...
 
|