המספר יורם רייזברג בעגלה בקוריץ

הצלת ספר התורה מרובנו

נכתב על ידי: יורם רייזנברג

לפני כ-100 שנה חיו בעיר רובנה ווהלין-פולין [כיום  אוקראינה] קהילה גדולה של יהודים שביניהם  משפחת וייצר, משפחה ענפה ומכובדת , ביתם עדיין עומד ברחוב סינקויצה 8 ,בבית זה התגוררו משפחת גולץ והבת פייגה שנישאה למשה וייצר,
שהם הסבא סבתא של סבא יורם, סבא וסבתא רבא שלי.

הם נהגו ללכת לתפילות בבית הכנסת "אוהל-משה" שברחוב שולגס שברובנו והדוד של סבא, אליהו וייצר כיום בן 90 שיהיה בריא וחזק,  בהיותו ילד השתתף במקהלת בית הכנסת  ליד החזן המהולל  "קוסביצקי", עם פרוץ המהומות בשנת 1941 היה בבית הכנסת ספר תורה בין ספרי תורה הרבים בארון הקודש,  שנלקח לאחת המשפחות היהודים, כדי שהגויים לא יחללו אותו, הספר הוחבא והוסתר מעיני הרוצחים הגרמנים ועוזריהם האוקראינים.

ובשנת 1942 אספו הנאצים את כל  יהודי רובנו ליער סוסנקין שנמצא בקצה העיר רובנה  ורצחו אותם, מעטים מאד ניצלו, ואחד מהם הצליח לנדוד לארגנטינה הרחוקה וספר התורה מוחבא אצלו. ספר התורה עבר נדודים ותלאות רבות כתוצאה מהמלחמה האכזרית והטבח הנוראי ביהודים.
שרה ואליהו וייצר (דוד ואמו של סבא יורם)  עלו לארץ ישראל בשנת 1930 לפני פרוץ המלחמה והקימו את ביתם בארץ. אותו פליט יהודי שהתגלגל לארגנטינה עם ספר התורה בידו שמר עליו,  וכאשר שמע שהמשפחה שומרת קשר נוסעת ומבקרת תדירות  ברובנה שלח את הספר לאליהו וייצר (דוד של סבא יורם).
 
ימים אחדים לאחר מכן ניפטר האיש בארגנטינה, לפני מותו ביקש שהספר  יוחזר לבית הכנסת ברובנו, אך הספר לאחר כל התלאות שעבר נמצא פסול לקריאה בשבת, חייב תיקון דחוף  שעולה כסף רב, ואילו ברובנה איי מניין מתפללים, לא קיים בית כנסת סדיר ואין ארון קודש, בית הכנסת הפך לאולם התעמלות.

לכן הספר נמצא אצל הדוד עמי בארון הקודש בבית הכנסת בכפר-הדר, ומוציאים אותו רק בשמחת תורה לריקודים עם התורה.

הנכד אור זכה ללמוד לקרוא בתורה לבר המצווה מהספר הקדוש הזה  בחיפה יש עוד קרוב משפחה יקר וחביב  בשם פרופסור אבישי גולץ, שניסה לשקם את ספר התורה, החליף את הגלימה לגלימה חדשה,התקין "עץ חיים" לגלילה. כרגע ספר התורה נמצא בבית הכנסת בחיפה, ומחפשים תרומות לשיקום הספר,  אך הספר יוחזר לבית הכנסת בכפר הדר.

ואם תהיה קהילת יהודים ברובנו ויכונן שם בית כנסת פעיל עם ארון קודש ומניין מתפללים קבוע והספר יתוקן, יוחזר הספר לבית הכנסת ברובנו שבאוקראינה.
אך כרגע עקב העליה לארץ מתמעטים היהודים ברובנה ובקושי יש מניין לתפילה בשבת.

זה סיפור על ספר תורה ששרד את השואה באירופה נדד לארגנטינה וחזר חבול ופגוע לארץ,  ונמצא למשמרת אצל משפחת רייזברג, ומשפחת גולץ,  (משפחת הסבתא רבא )
 

 

 


ספר התורה מרובנה לעילוי נשמת יהודי רובנה וקוריץ הי"ד
© כל הזכויות שמורות
יט' כסלו, תשע"ג. 3.12.12
2. ספר התוררה ששמור אצל עמי
מאת: בלה מרום 01/10/2021
נדהמתי לקרוא את קורותיו של ספר התורה.כל הכבוד על שמירתו. מוכנה לתרום לשיקומו
1. יער סוסנקין-הרצח
מאת: אהרון 19/12/2012
הרצח בוצע שם ב6-7 נוב' 41 ט"ו חשוו אותה שנה,ולא כפי שיורם כותב ב42..
הוספת תגובה
שם:
דואר אלקטרוני:
כתובת זאת לא תוצג באתר
כותרת:
תוכן: 
|