שעון שמש במוזיאון הארץ. צילום: יהודה עצבה.

המלך עבדאללה נרצח כשהשעון לא הראה שעה.

נכתב על ידי: אורי בץ

המלך עבדאללה נרצח כשהשעון לא הראה שעה.
עבדאללה הראשון, מלך ירדן נרצח ביולי 1951 בעת ביקור במסגד אל אקצא בדרך לתפילת יום השישי. ארבעה ימים קודם לכן נרצח בעמאן ראש ממשלת לבנון. הרקע לשתי ההתנקשויות היה ניסיון של ירדן ולבנון להגיע להסכם שלום עם ישראל. בהקשר זה, מעניין לספר כי המלך עבדאללה נרצח על הר הבית כשהשעון לא הראה שעה.

וסיפור שהיה כך היה: למלך עבדאללה, כמו לכל מלך המכבד את עצמו, היה אצטגנין -חוזה בכוכבים. באחד הימים שאל עבדאללה את האצטגנין - אמור לי מתי אמות?
חשב האצטגנין ואמר - מלכי אתה לא תמות מיתה טבעית אלא תרצח.
-  ומתי זה יקרה? שאלו עבדאללה. על כך השיב האצטגנין בסבר פנים חמורות - אתה תרצח כאשר השעון לא יראה שעה. צחק עבדאללה המלך ואמר לאצטגנין - ראה אני מלך לא טיפש וכידוע שעון תמיד מראה שעה. הרי הדבר ידוע לכולם ששעון תמיד מראה שעה ואם אתה אומר דבר שכזה הרי אינך אצטגנין ואף בור ועם הארץ הנך. הרי שעון תמיד מראה שעה, הוא יכול להיות מדויק, לפגר או למהר, אך בכל מקרה הוא יראה שעה, אז מהיכן לקחת את הדבר שהמלך ירצח כשהשעון לא יראה שעה?
-  כך אני רואה הצטדק האצטגנין.
הימים לאחר מלחמת העצמאות היו ובאחד מימי הקיץ ביקר עבדאללה בירושלים על מנת להיפגש עם ראובן שילוח (ראש המוסד) ובאותה הזדמנות עלה להר הבית והשתתף בתפילת יום שישי. בו ביום הצליח רוצחו של המלך לחדור את "חגורת האבטחה" שהקיפה את המלך וירה בו בראש ובחזה.
עבדאללה מת במקום ונקבר במתחם-קבורה בצלע המערבית של הר הבית. ואכן ממש כדברי האצטגנין נרצח המלך בדיוק כאשר שהשעון לא הראה שעה. הכיצד: בהר הבית, לא הרחק ממסגד אל אקצה, מצוי שעון שמש אותו בנה ר' משה שפירא, יליד מאה שערים, שהיה מומחה לשעוני שמש.
כאשר היה עבדאללה לא הרחק מהקשת עליה בנוי שעון השמש. כיסה ענן את עין השמש וכידוע כאשר ענן מכסה את השמש, שעון שמש לא מראה שעה. בו ברגע נורו כמה יריות לעבר המלך עבדאללה והוא נרצח- בדיוק כאשר השעון לא הראה שעה.

חוסיין, נכדו, שהה לצידו בעת הרצח ונורה גם הוא, אך מדליה שהייתה מוצמדת לחזהו (ואשר על נשיאתה התעקש המלך עבדאללה) חסמה את הקליע. וכך ניצלו חייו.
לאחר חתימת חוזה השלום עם ירדן,  ביקר המלך חוסיין בירושלים ורוה"מ יצחק רבין ז"ל, הגיש לו כשי אלבום המתאר את שיפוץ כיפת הזהב. המלך חוסין קיבל זאת בתודה ובחום אך סרב בכל תוקף לבקר בהר הבית, כה עזה הייתה הטראומה של הרצח בעת שהשעון לא הראה שעה.

מסגד אל אקצא. צילום: יהודה עצבה.
© כל הזכויות שמורות
מוצש"ק, ז', תמוז, תש"ע. 19.6.10
2. יש לי שעון מהמלך עבדאללה
מאת: יונתן 02/07/2012
בקצרה: דודה של סבתא שלי עבדה כאחות בבית רפואה בירושלים והמלך עבדאללה היה מאושפז שם, בגלל ששניהם דיברו צרפתית אז היא זאת שטיפלה בו. כמתנה הוא נתן לה שעון. רוצה לדעת את כל הסיפור? yonish15@gmail.com
1. כיצד הונו הבריטים את הטורקים
מאת: אורי בץ 22/06/2010
כיצד הונו הבריטים את הטורקים בעזה ב1917 כבשו הבריטים את סיני במגמה לכבוש את א"י וכל המזרח התיכון ולסלק את הטורקים ששלטו באזור. המערכה על כיבוש הארץ החלה בכיבוש אל עריש ומשם לרפיח, הכוונה הייתה לכבוש את עזה. כאן נתקלו הבריטים בהתנגדות טורקית רבה, 2 מערכות לכיבוש עזה לא הצליחו כאשר בראש הצבא הבריטי במזרח התיכון עמד הגנרל מאריי. לאחר הכישלונות הודח הגנרל מאריי ואלנבי מונה למפקד החזית במקומו . כתוצאה מחילופי גברי בין הגנרלים הוחלף גם קצין המודיעין ואת מודיעין השדה קיבל לידיו ריצ'ארד מיינרצהאגן. מיינרצהאגן שהיה קצין המודיעין של אלנבי היה אחד הקצינים המקוריים והצבעוניים ביותר שהעמידה האימפריה הבריטית במזרח התיכון , לבד מהיותו חוקר טבע,חובב מסעות, היה בעיקר איש צבא מבריק ומצטיין. בקריאה נכונה של תמונת הקרקע והאויב הבין כי יש לכבוש את באר שבע תחילה ואחר כך את עזה. מטרתו הייתה להונות את הטורקים ולגרום להם להאמין כי המתקפה הבאה עתידה להיות שוב על עזה. אבל איך עושים זאת?: מיינרצהאגן הגה תרגיל הונאה , לפי הצעתו הוכן תיק מסמכים עם מפות סודיות ביותר ומסמכי מטה בהם מפורטת התקפה נוספת על עזה. את התיק הוא עשוי ''לאבד'' בקרבת קו החזית... מיינרצהאגן יצא למשימה. הוא הגיע לקו החזית ובשעת כושר , ליד נחל גרר, הפיל את המסמכים ועשה הכול כדי שיחשבו שהוא נפגע והשאיר את התיק עם המפות. הטורקים, מצאו את ש"איבד" הקצין במנוסתו, שמחו על השלל , בו נאמר על החלטת אלנבי כי מבצע רב תכליתי עשוי להתבצע ולכבוש את עזה , כמו כן היו שם מסמכים המעידים שאזור באר-שבע חזק ואין טעם לתקוף אותו ... לבד מהמסמכים וה"מפות הסודיות" שנפלו שלל בידי הטורקים שודרו תשדורות אלחוט ,שנקלטו ע"י הטורקים, שרמזו על תכנון התקפה על עזה. בנוסף הובילו הבריטים במשך היום גמלים אשר לזנבותיהם נקשרו ענפי דקל. הגמלים הלכו לכיוון עזה וגרמו לתימרות חול רבות. אותם גמלים היו שבים לנקודת היציאה בלילה ובמהלך היום הבא שוב נעו אותם גמלים לכיוון עזה וחוזר חלילה. מהצד הטורקי , עם הגזמה מזרחית שמקובלת אצל הטורקים, נראה היה כי הבריטים מחישים כוחות לכיוון עזה והחומר הסודי "שנפל שלל" אכן חיבר את הפאזל שאכן הבריטים הולכים לתקוף בעזה . הטורקים - בלעו את הפיתיון. שינו את היערכותם, חיזקו את גזרת עזה והחלישו את הגנת האגף באזור באר שבע. אך ב-‏31 באוקטובר 1917 מה רבה הייתה הפתעתם , כאשר כוחות אלנבי תקפו דווקא את באר-שבע . לאחר כיבוש באר שבע הוחלט לנוע לעבר ירושלים ועזה... בין מסמכי השלל שנתגלו בעזה היה גם דוח המספר כי פטרול טורקי מצא מפות ומסמכים שהושארו על ידי קצין בריטי בכיר. חומר זה מאפשר לנו לעמוד על כל תוכניותיו של האויב ..." מיינרצהאגן חרש – מזימה נאה אחרת.. מפי שבויים טורקיים למד שסיגריות היו נדירות ויקרות מאוד בקרב הטורקים. לקראת המתקפה על עזה הושלכו אלפי חפיסות סיגריות כאשר כל סיגריה הייתה ספוגה בכמות נדיבה ביותר של אופיום , התוצאה הייתה חלק גדול מן הצבא הטורקי בשריעה ובעזה אחוז היה תרדמה ואחדים מן השבויים שנלקחו לא יכלו כמעט לדבר ובשום פנים לא היו מסוגלים להתנגדות. כך נכבשה גם עזה לא בהונאה אלא בעזרת האופיום. אלנבי עצמו העריך מאוד את תרומתו של מיינרצהאגן לניצחונותיו, ובחוות הדעת שלו לשנת 1917 כתב על קצין המודיעין שלו: ''קצין זה אחראי במידה רבה להצלחתי בארץ ישראל''. הצומת, בין רמת אשכול לבית הקברות הבריטי לחללי מלחמת העולם ה1 , קרויה על שמו ובכך הוא מונצח בארץ
הוספת תגובה
שם:
דואר אלקטרוני:
כתובת זאת לא תוצג באתר
כותרת:
תוכן: 
|