תל עדשים במבט ממעוף הציפור. צילום: צביקה ויניק

מעשה הקונדס של רפול. (רפאל איתן)

נכתב על ידי: צביקה ויניק

 
סבתא דבורה אשתו של סבי משה יוסף ויניק, לקחה ביום שישי את התרנגולת מהלול שיועדה לסעודת השבת והביאה אותה לחצר בית הכנסת, שם חיכה ר' אברום, הלא הוא רב המושב שגם משמש כשוחט הכפר.
ר' אברום השחיז את החלף על רצועת העור המיוחדת מספר פעמים, למעלה ולמטה, וכשהניחה חדות וניקיון החלף את דעתו, תפס את התרנגולת במיומנות ושחטה על פי ההלכה. סבתא לקחה את התרנגולת המתה וחזרה לביתה הנמצא לא רחוק מבית הכנסת.

כעת עליה למרוט את נוצותיה של התרנגולת ולהוציא את חלקיה הפנימיים על מנת להכינה לבישול. מקום הכנת התרנגולת היה בחצר, ליד בית הכסא ששכן למרגלות עץ התאנה הגדול שניזון בעיקר מהדשן הטבעי שבית הכסא סיפק לו בנדיבות.
סבתא ניגשה כהרגלה לרפת. לאחר שחליבת הבוקר כבר נגמרה, כדי לקחה את כסא החליבה בעל הרגל האחת, התמקמה ליד התאנה, התיישבה על כסא החליבה והחלה במריטת הנוצות.

באותה שעה ממש התגנב מאחוריה בן השכנים הקונדס בן ה-10 כשבידו פח ריק. כשהגיע קרוב לאישה היושבת ועוסקת במריטת הנוצות הכה במקל עץ על הפח הריק שבידיו מה שגרם לרעש חזק ביותר ומיד ברח מהמקום תוך שהוא פוזל לאחור כדי להספיק לראות את סבתא כשהיא עפה לאחור בבהלה מהכסא הלא יציב כשרגליה מתרוממות מעלה מעלה.
 
חלפו שנים, בן השכנים, הנער הקונדס ששמו היה רפאל איתן בגר והפך להיות אחד מהלוחמים והמפקדים הנועזים של מדינת ישראל. הוא טיפס בסולם הדרגות והגיע עד לקצה הפירמידה כשהפך ב-1 לאפריל 1978 להיות הרמטכ"ל ה-11 של צה"ל. מאוחר יותר כשהשתחרר פנה לפוליטיקה והיה בין השאר אחד משרי החקלאות של הממשלה. 
 
 


משפחות ויניק ואיתן בתל עדשים
© כל הזכויות שמורות
כ' כסלו, תש"ע. 7.12.09
1. רפול האדם
מאת: חגי בג 30/12/2009
האתר לזכרו של רפול ומשפחת איתן בתל עדשים ישמח לקבל סיפורים נוספים מילדותו של רפול ופועלו www.raful.org.il
הוספת תגובה
שם:
דואר אלקטרוני:
כתובת זאת לא תוצג באתר
כותרת:
תוכן: 
|