החזאי אורי בץ עם יהודה עצבה באולפן הרדיו.

ההונאה הגדולה

נכתב על ידי: אורי בץ

 
 ב1917 כבשו הבריטים את סיני במגמה לכבוש את א"י וכל המזרח התיכון ולסלק את הטורקים ששלטו באזור. המערכה על כיבוש הארץ החלה בכיבוש אל עריש ומשם לרפיח, הכוונה הייתה לכבוש את עזה. כאן נתקלו הבריטים בהתנגדות טורקית רבה, 2 מערכות לכיבוש עזה לא הצליחו כאשר בראש הצבא הבריטי במזרח התיכון עמד הגנרל מאריי.
לאחר הכישלונות הודח הגנרל מאריי ואלנבי מונה למפקד החזית במקומו . כתוצאה מחילופי גברי בין הגנרלים הוחלף גם קצין המודיעין ואת מודיעין השדה קיבל לידיו ריצ'ארד מיינרצהאגן. מיינרצהאגן שהיה קצין המודיעין של אלנבי היה אחד הקצינים המקוריים והצבעוניים ביותר שהעמידה האימפריה הבריטית במזרח התיכון, לבד מהיותו חוקר טבע,חובב מסעות, היה בעיקר איש צבא מבריק ומצטיין.
בקריאה נכונה של תמונת הקרקע והאויב הבין כי יש לכבוש את באר שבע תחילה ואחר כך את עזה. מטרתו הייתה להונות את הטורקים ולגרום להם להאמין כי המתקפה הבאה עתידה להיות שוב על עזה.
אבל איך עושים זאת?: מיינרצהאגן הגה תרגיל הונאה, לפי הצעתו הוכן תיק מסמכים עם מפות סודיות ביותר ומסמכי מטה בהם מפורטת התקפה נוספת על עזה. את התיק הוא עשוי ''לאבד'' בקרבת קו החזית.
מיינרצהאגן יצא למשימה. הוא הגיע לקו החזית ובשעת כושר, ליד נחל גרר, הפיל את המסמכים ועשה הכול כדי שיחשבו שהוא נפגע והשאיר את התיק עם המפות.
הטורקים, מצאו את ש"איבד" הקצין במנוסתו, שמחו על השלל, בו נאמר על החלטת אלנבי כי מבצע רב תכליתי עשוי להתבצע ולכבוש את עזה, כמו כן היו שם מסמכים המעידים שאזור באר- שבע חזק ואין טעם לתקוף אותו.
לבד מהמסמכים וה"מפות הסודיות" שנפלו שלל בידי הטורקים שודרו תשדורות אלחוט, שנקלטו ע"י הטורקים, שרמזו על תכנון התקפה על עזה. בנוסף הובילו הבריטים במשך היום גמלים אשר לזנבותיהם נקשרו ענפי דקל. הגמלים הלכו לכיוון עזה וגרמו לתימרות חול רבות. אותם גמלים היו שבים לנקודת היציאה בלילה ובמהלך היום הבא שוב נעו אותם גמלים לכיוון עזה וחוזר חלילה. מהצד הטורקי.
עם הגזמה מזרחית שמקובלת אצל הטורקים, נראה היה כי הבריטים מחישים כוחות לכיוון עזה והחומר הסודי "שנפל שלל" אכן חיבר את הפאזל שאכן הבריטים הולכים לתקוף בעזה. הטורקים - בלעו את הפיתיון. שינו את היערכותם, חיזקו את גזרת עזה והחלישו את הגנת האגף באזור באר שבע.
אך ב-‏31 באוקטובר 1917 מה רבה הייתה הפתעתם, כאשר כוחות אלנבי תקפו דווקא את באר-שבע . לאחר כיבוש באר שבע הוחלט לנוע לעבר ירושלים ועזה... בין מסמכי השלל שנתגלו בעזה היה גם דו"ח המספר כי פטרול טורקי מצא מפות ומסמכים שהושארו על ידי קצין בריטי בכיר. חומר זה מאפשר לנו לעמוד על כל תוכניותיו של האויב .
 מיינרצהאגן חרש – מזימה נאה אחרת. מפי שבויים טורקיים למד שסיגריות היו נדירות ויקרות מאוד בקרב הטורקים. לקראת המתקפה על עזה הושלכו אלפי חפיסות סיגריות כאשר כל סיגריה הייתה ספוגה בכמות נדיבה ביותר של אופיום. התוצאה הייתה חלק גדול מן הצבא הטורקי בשריעה ובעזה אחוז היה תרדמה ואחדים מן השבויים שנלקחו לא יכלו כמעט לדבר ובשום פנים לא היו מסוגלים להתנגדות. כך נכבשה גם עזה לא בהונאה אלא בעזרת האופיום. אלנבי עצמו העריך מאוד את תרומתו של מיינרצהאגן לניצחונותיו, ובחוות הדעת שלו לשנת 1917 כתב על קצין המודיעין שלו: ''קצין זה אחראי במידה רבה להצלחתי בארץ ישראל''.

הצומת, בין רמת אשכול לבית הקברות הבריטי לחללי מלחמת העולם ה1 , קרויה על שמו ובכך הוא מונצח בארץ.

© כל הזכויות שמורות
ט', תמוז, תש"ע. 21.6.10
הוספת תגובה
שם:
דואר אלקטרוני:
כתובת זאת לא תוצג באתר
כותרת:
תוכן: 
|