סיפורים נוספים:


אוסף נרינסקי 1921

אמיר חרש

את סיפורי השיח ג'רח' שמעתי מחבר של אבי בשם דאוד אבו חמיד שהיה גר ביפו. כשהייתי נער היינו הולכים אליו הרבה ודאוד היה מפליא בסיפורים על כל נושא שבעולם. בפרט אהבתי את סיפוריו על השיח ג'ראח שהיו פשוטים וחכמים ומלאי אהבת אדם. לעיתים, ולצערי לא תמיד, כשהייתי חוזר הביתה הייתי מנסה לשחזר את הסיפורים ולרשום אותם לעצמי כדי שלא אשכח. לפני מספר שנים נפטר אבו חמיד ואיתו הלכו כל סיפוריו.
 
לאחרונה עברתי דירה ומצאתי באחד הארונות את הדפים עליהם רשמתי את הסיפורים מאז. כמובן ששמחתי מאוד והתחלתי להעלות אותם על המחשב. אני עושה כמיטב יכולתי לשמור על רוח הדברים כפי שאני זוכר אותה. עם זאת, הגרסאות שאני שולח לך הן צל חיור של הסיפור המקורי בהעדר הניגון המיוחד של  אבו דאוד שהיה טוען כל תיבה ומשפט במשמעות ורגש שהנייר לעולם לא יצליח להעביר.     

מדי פעם מעסיקה אותי השאלה האם השיח' ג'ראח מהסיפורים קשור לשכונת השיח ג'ראח בירושלים, או אולי הוא דמות היסטורית אחרת, או סתם גיבור של סיפור עממי. בודאי ידועים לך סיפורים אחרים עליו ממקורות נוספים, אם כן אשמח שתפנה אותי אליהם ואוכל להעשיר עוד את הקשר שלי איתו וללמוד סיפורים נוספים. אם לא ידועים לך סיפורים נוספים לא הייתי פוסל את האפשרות  שאבו חמיד המציא אותם בעצמו, חשד שמתחזק אצלי לעיתים לאור הבדלים גדולים מאוד בין כמה גרסאות שלו לאותו סיפור עצמו.  אודה לך אם תעזור לי בסוגיה זו.

בתאריך 24.3.09 שולח לנו מספר הסיפורים יענקלה בהט את התגובה הבאה:
יהודה. טוב מי היה שיח גראח? אז אני אגיד לך.

במדריך ישראל – אנציקלופדיה שימושית לידיעת הארץ,הוצאת כתר ומשרד הבטחון 1980 בעמוד  149 מצאתי כתוב שחסאם אלדין חסין אלג'ראח היה אמיר והיה מפקד בצבאו של צלאח אלדין האיש נפטר – אללה ירחמו – בשנת 1201. כך שהמסגד – שבנוי כתא תפילה והקרוי על שמו – וממנו נגזר שמה של השכונה כולה – נבנה במאה ה- 12.

שאלה ובקשה זו מופנית אל גולשי האתר שמא מישהו יכול להוסיף פרטים על דמותו של השייח' ג'ראח?
הפרטים נשלחו על ידי אמיר חרש ושובצו באתר במוצש"ק כז', שבט, תשס"ט. 21.2.09.
לפרטים נוספים בסיפור משפחתו של אמיר חרש.
הערה: כל הזכויות שמורות.

חכייאת אל עספור אל אח'דר ( מעשה הציפור הירוק )מעשה מיוחד בציפור ירוק שלמד מבני האדם קללותיהם ולאחר שעבר מסכת של סבל וייסורים התגלגל הדבר וחזר הציפור לברך ולהביא דברי חכמה.
 
הערה: התרגום מערבית מתייחס לציפור כאל ציפור זכר.
חכמאת אל חמיר ( חוכמת החמורים )סיפור המבטא בצורה מרתקת את עקשנות החמור מחד ואת חכמת החמור מאידך.
נאר אל פיתנה ( אש המרד )עוד אחד מהסיפורים ששמע אמיר חרש בילדותו אודות השיח ג'ראח. הפעם סיפור הצתת נס המרד נגד השלטון התורכי. כאן אנו מתוודעים גם לסופו של השיח ג'ראח.
סוסו של השייח' או איסטבל אל-רוח'אם (אורוות השיש)עוד סיפור מאמתחתו של הרושם אמיר חרש כפי שרשם בילדותו מהמספר דאוד אבו חמיד. סיפור המביא עמו את אהבתו של האדם לסוסו.
הסיפור שובץ באתר ב - כט', שבט, תשס"ט. 23.2.09
האורחסיפור נוסף מחוכמתו של השייך ג'ראח. הסיפור נשלח על ידי הרושם אמיר חרש. שובץ באתר ב- מוצש"ק, כז', שבט, תשס"ט. 212.09.
מעיין הרועה הצעירסיפור הווי מחיי הרועים בכפרי הערביים בארץ ישראל, נשלח על ידי הרושם אמיר חרש. הסיפור ממחיש את הקשר והאהבה בין עובד האדמה ורועה הצאן למים ולברכתו של האל.  הסיפור שובץ באתר ב - כ', שבט, תשס"ט. 14.2.09. 
 
|